Arama pazarlamasında, bir dizi amaç, rekabet ve zorluğu kapsayan anahtar kelimeleri keşfetmek ve hedeflemek için her zaman yeni fırsatlar vardır.

Bu makalede, rekabeti daha düşük olan ancak pazarlama kampanyalarının değerli bir parçası olmaya devam eden anahtar kelimelere odaklanılmaktadır.

Paylaşılan araçlar ve yaklaşımlar, normalde kullanacağım araçları yansıtıyor, ancak her zaman olduğu gibi, ilgili araç ve teknolojilerle çalışarak bu tür görevlere etkili bir şekilde yaklaşmanın birçok yolu var.

Asıl dikkatim SEO için anahtar kelimeler keşfetmek üzerine – ancak, bu yaklaşımlar diğer pazarlama kanalları ve amaçları için de mükemmel bir şekilde işe yarayacaktır.

Anahtar Kelime Fikirlerini Bulmak İçin Ücretsiz Araçları Kullanma

Anahtar kelime araştırması için kullanılabilecek sayısız araç vardır ve ücretsiz olanları etkili bir şekilde kullanabilmek önemlidir.

Bunlar, Google Arama Konsolu, Anahtar Kelime Planlayıcı, Trendler ve doğrudan SERP analizini içerir.

Diğer seçenekler arasında ChatGPT, Semrush ve ScreamingFrog gibi araçların ve teknolojilerin ücretsiz sürümleriyle etkileşim yer alır.

Bu, diğer ücretli teknoloji ve yazılımları tercih etmekten daha manuel olabilir. Yine de bu yaklaşım, size sunulan daha geniş veri kümeleri hakkında yararlı bir fikir verebilir ve anahtar kelime araştırmasını tamamlamak için benzersiz süreçlerinizi ve prosedürlerinizi iyileştirmenin bir yolu olabilir.

Adım Adım Ücretsiz Araç

İşte en iyi rakip web sitelerinize bir göz atarak başlayarak, pek çok düşük asılı meyve fırsatı sağlayabilecek adım adım bir süreç.

Birinci Adım: Konu Tanımlama

Başlamak için, dijital alanınızdaki en iyi üç rakip web sitesindeki en üst düzey kategorilere bir göz atın.

Web sitesi içeriğinin daha kapsamlı bir görünümünü istiyorsanız, bunu manuel olarak tamamlayabilir veya ScreamingFrog’un ücretsiz sürümünü (ilk 500 sayfa) kullanarak siteleri tarayabilirsiniz.

Bu harici sitelerin birinde veya daha fazlasında bulunan ve kendi içeriğinizde eksik olan herhangi bir eşzamanlı kategori ve ana düzey içerik konularını not almak isteyeceksiniz.

Bu hemen göze çarpmıyorsa, anahtar kelime ve içerik düzeylerinde içerik karşılaştırmalarını tamamlamak için Ahrefs ve Semrush gibi araçları kullanabilirsiniz. Her ikisinin de ücretsiz küçültülmüş deneme sürümleri mevcuttur.

İkinci Adım: Güncel Fırsatın Eksiksiz Bir Resmini Oluşturma

Boşluk olan birkaç başlangıç ​​konunuz olduğunda, kullanıcı ve arama için içerik kapsamına hizmet vermek için kapsamlı bir plan oluşturmak isteyeceksiniz.

Yararlı bir sonraki adım, konu alanını çevreleyen insanların (içeriğiniz aracılığıyla hedefleyeceğiniz kitle) çeşitli isteklerini, ihtiyaçlarını ve sorunlu noktalarını anlamaktır.

Bunu yapmak için ana konu/ürün/hizmet terim(ler)ini AnswerThePublic gibi ücretsiz bir araca ekleyebilirsiniz.

Burada, ‘SEO ajansı’ giriş ifadesine dayalı olarak (ücretsiz sürümü kullanarak) bunun bir örneğini görebilirsiniz.

Aşağıda ‘veri’ görünümünde yer alan daha geniş bilgilerin bir parçasını görebilir ve ayrıca çıktıyı daha görsel bir zihin haritasına ayarlayabilirsiniz.

Answerthegenel örnek ekran görüntüsüAnswerthepublic’ten ekran görüntüsü, Mayıs 2023

Yeni içeriğinizin tam olarak çözeceği tipik soruları daha eksiksiz anlamak için tüm soruları, edatları, karşılaştırmaları ve ilgili verileri dışa aktarın.

Beklediğiniz gibi, tek tek terimler ve sorular düşük düzeyde rekabete ve daha düşük arama hacimlerine sahip olacaktır.

Bununla birlikte, daha geniş konu, anlamsal olarak alakalı yüzlerce terime hitap edecek ve metrik tabanlı kazanımlar için daha büyük bir fırsat sağlayacaktır.

Verileri konulara ve alt konulara göre gruplandırdıkça, rekabete kıyasla sitenizde şu anda eksik olan şeylerin (potansiyel düşük asılı meyveler ve alakalı düşük rekabetli anahtar kelimeler) bir içerik haritasını oluşturmaya başlarsınız.

Üçüncü Adım: Yapay Zeka (AI) ile Sağlık Kontrolü

Bu yazıyı birkaç ay önce yazmış olsaydım, AI’nın dahil edilmesi pek olası değildir.

Bununla birlikte, özellikle pazarlamada yapay zekanın benimsenme hızı, oynayacağı önemli bir role sahip olduğunu öne sürmemeyi zorlaştırıyor.

Bu durumda, temel içerik çerçevesinin güvenini ChatGPT ile kontrol etmenizi ve hiçbir şeyi atlamadığınızdan emin olmanızı öneririm.

Ayrıca süreçteki bir sonraki aşamayı da bilgilendirmek faydalı olacaktır.

Bunu yapmak için https://chatgpt.org/ adresine gidin ve ‘Sohbet Aç’ı tıklayın.

Ardından, isteğinizi yazmanız ve sohbete başlamanız yeterlidir.

Aşağıda, ChatGPT’den gelen ve ‘SEO ajansı’ konusunda içerik oluşturma (düşük rekabet anahtar kelimelerini hedefleyen) konusundaki aynı konudaki yanıtın bir parçası verilmiştir:

web sitesi sayfası için ana alt konularChatGPT’den ekran görüntüsü, Mayıs 2023

Bu noktadan itibaren, içerik çerçevenizin yanı sıra hedef anahtar kelimeler listenizin çoğunu oluşturmuş olacaksınız.

Bunu güvenle kontrol etmek ve konu kapsamınızı genişletmeye devam etmek için, belirli bir anahtar kelime veya konu alanı için içerik sıralamasında kaç sayfa (veya toplam içerik boşluğu) olduğunu bulmak için bazı temel Google arama sorgularını doğrudan SERP’lere tamamlamanızı tavsiye ederim.

Bunu, yalnızca web sitenize özel içeriği sorgulamak için Google arama motoruna gidip arama operatörlerini yazarak başarabilirsiniz.

Örnek olarak, site:WebsitenizinAdı “Konu Teriminiz” size etki alanınızdaki mevcut terimle dizine eklenmiş tüm sıralama sayfalarını sağlayacaktır.

Bir hatırlatma olarak, herhangi bir konudaki ilgili içeriği bulmanın başka bir yolu olarak aynısını herhangi bir rakip sitede de yapabilirsiniz ve hedeflenecek konuyla alakalı, muhtemelen daha düşük rekabete sahip anahtar kelimeleri de görebilirsiniz. Etki alanını şu şekilde değiştirmeniz yeterlidir: site:RakibinizWebsiteAdı “Konu Teriminiz”.

Bunu, yalnızca URL’lerde kullanılan anahtar kelimelere daha özel hale getirebilirsiniz.

Bu, sonuçların hacmini yalnızca geçerken atıfta bulunulmak yerine konunun tamamıyla daha doğrudan alakalı sayfalara daraltmak için yararlı olabilir.

Sadece arama operatörünü olarak değiştirin site:YourWebsiteName inurl:YourTopicTerm. Ve yine bunu harici rakip siteler için de tekrarlayabilirsiniz.

Uzun kuyruklu bir sorguya bakıyorsanız, ‘allinurl’ arama operatörünü kullanabilirsiniz.

Not: Bu arama operatörlerini, önek olarak ayarlanmış bir etki alanı olmadan da kullanabilirsiniz. Bu size, sıralamada olan ve kullanılan içerik terimine/anahtar kelimeye özgü ilgili tüm içeriği (yalnızca sitenizde veya belirli bir harici sitede oturanları değil) verecektir.

Örneğin, ‘allinurl:KeywordTopic‘ ve etki alanı eklendiğinde, bu site:RakibinizWebsiteAdı “allinurl:Konu Teriminiz”.

Kullanabileceğiniz daha birçok arama operatörü vardır, ancak yukarıdakiler faydalı bir başlangıç ​​noktası olacaktır.

Dördüncü Adım: Odak Anahtar Terimlerini Önceliklendirmek İçin Metrik Verilerini Örtüştürün

Bunu, ana terimleri Google Anahtar Kelime Planlayıcı’ya kopyalayıp/yapıştırarak elde edebilirsiniz.

Bu size tıklama başına maliyet, rekabet, arama hacmi vb. gibi ilgili metrik bilgileri sağlayacaktır.

Bu verileri, her konu alanının hedef terimleri daha kısa, orta vadeli ve daha uzun vadeli hedeflere önceliklendirmek için ihtiyacınız olan tüm verilere sahip olması için dışa aktarabilirsiniz.

Bu, belirli bir konu için terim grubunun ne kadar rekabetçi olduğu, o konudaki ortalama tıklama başına maliyetin ne kadar pahalı olduğu ve ayrıca gerçekleştirme zorluğuna karşı fırsatın ne kadar büyük olduğu da dahil olmak üzere bir veri kombinasyonuna dayanacaktır.

Bu aşamada, en iyi rakiplerinizin zaten ne için mevcut olduğuna, sitenizde neyin eksik olduğuna ve ayrıca belirli terimler, konular ve alt başlıklar hakkında daha geniş sıralama içeriğine dayalı olarak oluşturacağınız yeni içeriği bilgilendirecek verilere sahip olacaksınız.

Ayrıca, bu konuları hedeflemek için ilgili içeriği önceliklendirmek ve oluşturmak için gereken tüm ölçümlere sahip olacaksınız.

Düşük Sarkan Meyve İçin Ortaya Çıkan Trendleri Belirleme

Eğilimleri kırmak, yeni arama taleplerini giderek daha rekabetçi hale gelmeden önce hedeflemenin harika bir yoludur.

Önceki örnekte buna az miktarda baktık. Ancak bu taktiğe Google Trends kullanarak bakmakta fayda var.

Google Trendler, ilgi düzeylerindeki değişiklikleri ve yeni ve gelişmekte olan trendleri hızlı bir şekilde belirlemenin kullanışlı bir yoludur.

Daha düşük mevcut trend seviyeleri genellikle daha düşük rekabetle ilişkilidir.

Bu nedenle, tüm içerik varlıklarını yerine koymak, optimizasyon ve daha düşük trend süreleri, talebin ve rekabetin arttığı zamanlar için sizi mükemmel bir şekilde konumlandırabilir.

Aynı şey yeni ve gelişmekte olan trendler için de geçerli.

Aşağıda, yüksek ilgi dönemlerinden önce arama ilgisindeki düşüşleri görebilirsiniz. Bu, “Google güncellemeleri” arama konusuna dayanmaktadır.

Düşük faiz döneminde kazançları en üst düzeye çıkararak, mevsimsel veya sektör trendleri büyüdüğünde fayda sağlayabilirsiniz.

Google Arama Trendleri, arama ilgisinde zaman içinde düşüşler ve zirveler yaşıyorGoogle Trendler’den ekran görüntüsü, Mart 2023

Aynı konuya ve araca dayalı olarak, hedeflenecek yeni eğilimleri görebilirsiniz – örneğin, Google algoritma güncellemeleri, tfl güncellemeleri ve daha fazlası.

Ayrıca yüzde artışını görebilir ve ardından bu terimler artı daha geniş eşleme, ilgili terimler üzerindeki hacmin ne kadar büyük olduğunu görmek için Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi diğer araçlara bakabilirsiniz.

Google Trendler - Büyüyen TrendlerGoogle Trendler’den ekran görüntüsü, Mart 2023

Daha Konuşkan Düşünmek

Sesli ve konuşmalı arama, dört yılı aşkın bir süredir arama etkisi, fırsat ve ticari iş değeri açısından büyüyor.

İnsanlar çevrimdışı deneyimi çevrimiçi olarak arar ve günlük olarak ses özellikli cihazları kullanır (ev hoparlörlerini, mobil cihazlarda sesli aramayı vb. düşünün).

Sesli ve konuşmaya dayalı aramayla ilgili harika olan şey, terimlerin büyük çoğunluğunun 5 ila 10 kelimelik diziler olması ve muhtemelen daha düşük rekabet seviyeleri sağlamasıdır.

Mevcut web sitesi içeriğinizin çoğu, konuşma güncellemelerini dahil etmek ve daha doğal bir dilde oluşturmak için mükemmel olacaktır.

Bunu, içeriğinize daha fazla terim varyasyonu içeren SSS bölümleri ekleyerek ve genel olarak içeriğinizi daha insan odaklı hale getirerek başarabilirsiniz.

Bu fırsatları belirlemek için Google’da manuel aramaları tamamlayabilir ve tümü “Google yardımcı içerik güncellemesi” konusunda tahmine dayalı aramaya, Google Yanıtlar gibi zengin sonuçlara ve ilgili aramaya bakabilirsiniz.

Keşfedilecek alt konuların ilgili arama örnekleri:

Google ile İlgili AramaGoogle’dan ekran görüntüsü, Mart 2023

Hedeflenecek ilgili arama amacı için tahmine dayalı arama örneği:

Google Öngörülen Arama ÖrneğiAramadan ekran görüntüsü [google helpful content]Google, Mart 2023

Bir sonraki adım olarak, bu konuları ve terimleri Google Anahtar Kelime Planlayıcı’ya ekleyebilir ve ardından yalnızca daha düşük rekabet seviyelerine göre gruplandırılmış terimleri hedeflemek için TBM, rekabet ve daha fazlasına ilişkin verileri alabilirsiniz.

Özet

Bu gönderide, rekabeti düşük anahtar kelimeleri çeşitli şekillerde nasıl bulacağımızı inceledik.

İlk olarak, ücretsiz araçlar ve teknoloji kullanarak en büyük rakiple karşılaştırıldığında içerik boşluklarını belirleyerek, tekrarlanabilir yollarla daha düşük asılı meyveleri hedeflemenin yeni yollarını keşfedebilirsiniz.

Daha sonra, yeni ve gelişmekte olan trendleri keşfetmek için trend verilerini kullanma sürecini ve ayrıca talep yeniden arttığında mevcut olan düşük faiz düşüşlerinden yararlanma sürecini inceledik.

Son olarak, içeriğiniz ve pazarlamanız için daha diyaloga dayalı bir yaklaşım benimsemeye odaklanıldı.

Bu insan unsurunu ekleyerek, daha düşük anahtar kelime rekabeti alanlarında başarılı olmanın yanı sıra, insanların çevrim içi çevrimdışı yolculuğu kolaylaştırma ihtiyacına hizmet edebilirsiniz.

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Görsel: TippaPatt/Shutterstock