Bugün olduğu gibi bir web varlığı oluşturmak için daha önce hiç bu kadar yüksek kaliteli seçenekler olmamıştı, sonuçta iş gereksinimlerinize en iyi şekilde hizmet eden bir web sitesi platformu seçmek geliyor. Duda, daha fazla müşteri ile büyümek için altyapıya ihtiyaç duyan ajansların iş ihtiyaçlarına odaklanır.

Bu makale, WordPress’e karşı Wix’e karşı Duda açısıyla başladı.

Ancak her platformu çeşitli paydaşlarla tartıştığımda, her platformun yaptığı işi bir dereceye kadar farklı bir kullanıcı tabanına hizmet ederek gerçekten iyi yaptığını fark ettim.

Böylece bu makale, seçtikleri pazarda onları neyin en iyi yaptığını anlamak için üç farklı yayın platformunu (Duda, WordPress ve Wix) araştıran üç bölümlük bir dizi haline geldi.

Her platform yaptıkları işte en iyisidir ve bugün Duda’nın web tasarımı ve SEO ajansları arasında neden popüler olduğunu inceleyeceğiz.

En İyi Web Sitesi Platformunu Seçmek

Bugün, bir web varlığı oluşturmanın birbiriyle yarışan iki yolu vardır: tescilli (kapalı kaynak olarak da bilinir) ve açık kaynak.

Tescilli içerik yönetimi sistemleri, her web sitesinin altındaki teknolojiyle ilgilenerek ajansları ve işletme sahiplerini işlerini büyütmeye odaklanmaları için serbest bırakır.

Bir içerik yönetim sistemi (CMS) platformu seçmek, en iyi CMS’yi seçmek meselesi değildir. İş modeliniz için en iyi platformu seçmekle ilgilidir.

Duda veya Wix gibi kapalı kaynaklı web sitesi oluşturma platformlarının iş gerekçesi, bir web sitesi oluşturmanın teknik yönlerini ele alarak işletmelerin güncellemeler, yapılandırılmış veriler veya arama motorları için optimize etme konusunda endişelenmeden işlerine odaklanmalarına olanak sağlamasıdır.

Duda Profesyonel Web Sitesi Oluşturucu

Duda, büyüklüğü ne olursa olsun ajansların ve web profesyonellerinin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış kapalı kaynaklı bir platformdur.

Web profesyonellerinin web sitelerini başlatma ve sürdürme sürecini ölçeklendirmesine yardımcı olacak işbirliği ve müşteri yönetimi araçları sunar.

Ajansların ölçeğine yardım etmeye odaklanma şu gerçeğinde açıkça görülmektedir: Duda, ek bant genişliği veya depolama alanı için müşterilerden ekstra ücret almaz.

Duda’nın üstün olduğu şey, ajansların tasarımların prototipini oluşturmasını, ekip üyeleri ve müşterilerle işbirliği yapmasını ve hem ajans hem de müşteri tarafında bir iş yürütmek için gerekli tüm özelliklere sahip olmasını kolay ve hızlı hale getirmesidir.

Duda’ya, Duda’yı ajanslar için iyi bir seçim yapan şeyin ne olduğunu sordum:

“Duda platformu, ajansların müşterileri için her ölçekte mümkün olduğunu düşündüklerinden çok daha hızlı güzel ve modern web siteleri oluşturmalarına yardımcı olmak için tasarlandı.

İster 10 ister 10.000 müşteriniz olsun, Duda ajanslara, barındırma, şablonlar, widget’lar ve SSL sertifikalarından bizim çok fazlasına kadar ihtiyaç duydukları her şeyi içeren dönüşüm sağlayan web siteleri oluşturmalarını sağlayan ultra esnek bir platform sağlar. ajanslara yolun her adımında yardımcı olmak için orada olan bilgili destek personeli.

Duda ajanslara, müşterilerin web sitelerini kendi başlarına güncellemek için erişebilecekleri kullanıcı dostu bir web tasarım arayüzü sağlar.

Ve tüm platform beyaz etiketli olduğundan, müşteriler Duda’yı kullandığınızı yalnızca siz isterseniz bilecekler.

Duda’nın API’leri ve gelişmiş geliştirme yardımı, çok sayıda web sitesine sahip Duda ortakları için mevcuttur.

Son olarak, Duda’nın amacı yalnızca ajanslar için önde gelen bir web sitesi oluşturma platformu olmakla kalmayıp, aynı zamanda işlerinin büyümesini sürekli desteklemek isteyen acente müşterilerimiz için değerli bir iş ortağı olmaktır.

Bu vizyon, stratejik iş kararlarından ürün yol haritamıza kadar bir şirket olarak yaptığımız her şeyde bize rehberlik ediyor.”

Duda Büyümek İçin Ölçeklendiriyor

Wix’in modeli, işletmelerin hiçbir teknik bilgi gerektirmeden kolayca yüksek performanslı web siteleri oluşturmasına ve iş yapmasına yardımcı olmaya odaklanır.

Duda’nın yaklaşımı, ajansların müşterileri için yüksek performanslı web siteleri oluşturmaları için beyaz etiketli teknik altyapı sağlamaktır. Ölçekte.

Birçok SEO ve web tasarım ajansı, yüzlerce hatta binlerce müşteriye kadar ölçeklendirmeyi hedeflemektedir. Bunu yapmak, Duda’nın sağladığı her şeyi, geniş ölçekte prototip oluşturma, geliştirme ve müşteri işbirliğini üstlenmek için çok sayıda teknik altyapı ve insan yeteneği gerektirir.

Duda’ya ne kadar iyi ölçeklendiklerini sordum:

“Duda etkili bir şekilde ölçeklenir. Aslında Duda, müşterilerinden depolama veya bant genişliği için ücret talep etmez, bu da onların ek maliyete katlanma endişesi olmadan ölçekleme yapmalarını sağlar.

Duda’nın platformu AWS’de barındırılmaktadır. %99,9 çalışma süresini garanti ediyoruz ve çalışma süresi SLA’larımızla ilgili olarak şeffaflığa inanıyoruz.

Duda’nın API’si ile ajanslar, verimliliği önemli ölçüde artırmak ve müşteri web sitelerini geniş ölçekte oluşturmak için iş akışlarını otomatikleştirebilir.”

SEO, Duda Platformunda İşlendi

Arama motorlarında iyi performans göstermek çok önemlidir.

Kapalı kaynaklı bir web sitesi oluşturma platformu olarak Duda, teknik SEO faktörlerinin yanı sıra, özellikle Google’ın temel web vitals ölçümleriyle ölçülen site hızı performansını da dikkate alır.

Önemli Web Verileri, bir web sayfasının kullanıcılar için ne kadar iyi performans gösterdiğini ölçmek için tasarlanmış performans ölçümleridir.

Yüksek temel web vitals puanı, genellikle daha iyi bir kullanıcı deneyimi, daha az ziyaretçi sıkıntısı ve satışlarda daha yüksek dönüşüm oranları ile eşleştirilir.

Google’ın temel web vitals hakkındaki destek sayfası, temel web vitals’ın neden daha yüksek satışlar ve kazançlarla takip edildiğini paylaşıyor:

“Araştırmalar, daha iyi Önemli Web Verilerinin kullanıcı katılımını ve iş ölçümlerini iyileştirdiğini gösteriyor. Örneğin:

  • Bir site Önemli Web Verileri eşiklerini karşıladığında, araştırma, kullanıcıların sayfa yüklemeyi bırakma olasılığının %24 daha az olduğunu gösterdi.
  • Largest Contentful Paint’teki (LCP) her 100 ms’lik azalmayla, Farfetch için web dönüştürme oranı %1,3 arttı.
  • Kümülatif Düzen Kaymasını (CLS) 0,2 azaltma Yahoo! JAPONYA, oturum başına sayfa görüntülemelerinde %15’lik bir artışa, %13 daha uzun oturum sürelerine ve hemen çıkma oranında yüzde 1,72’lik bir düşüşe ulaştı.
  • Netzwelt, Önemli Web Verilerini iyileştirdi ve reklam gelirlerinin %18 ve sayfa görüntülemelerinin %27 arttığını gördü.
  • CLS’yi 1,65’ten 0’a düşürmek, redBus için dünya çapında alan sıralamasını önemli ölçüde yükseltti.”

Açıkçası, yüksek bir web vitals puanı web siteleri için önemlidir ve genel olarak bu yüksek puanları elde etmek, Duda platformunda oluşturulan siteler dışında zordur.

Gerçek web sitesi ziyaretçilerinin deneyimlediği web sitesi performansı örneklemesinden elde edilen bir puan olan bağımsız HTTPArchive tarafından bildirildiği üzere, Duda uzun süredir Önemli Web Verileri şampiyonu olarak biliniyor.

HTTPArchive’daki mevcut temel web vitals puanları, Duda’nın hem WordPress hem de Wix’i geniş bir farkla geride bıraktığını gösteriyor.

Duda Önemli Web Verileri Puanları24 Mayıs 2023’te HTTPArchive Core Web Vitals Scores’a ait ekran görüntüsü

Duda, SEO’nun platforma nasıl özgü olduğu hakkında şunları paylaştı:

“Duda siteleri SEO’ya hazır olarak doğar (Duda, Google’ın Önemli Web Verileri ve Sayfa Hızı Sonuçlarında liderdir) ve %99,5 çalışma süresi sağlayan, AWS tarafından barındırılan güvenilir bir altyapı üzerine kuruludur.

Bu, ajansların müşterilerine düşük/bakım yükü olmayan web siteleri sunmasını mümkün kılar.

Ayrıca Duda ajanslara, müşterilerin web sitelerini kendi başlarına güncellemek için erişebilecekleri kullanıcı dostu bir web tasarım arayüzü sağlar.

Ve tüm platform beyaz etiketli olduğundan, müşteriler Duda’yı kullandığınızı yalnızca siz isterseniz bilecekler.

Duda’nın API’leri ve gelişmiş geliştirme yardımı, çok sayıda web sitesine sahip Duda ortakları için mevcuttur.

Son olarak, Duda’nın amacı yalnızca ajanslar için önde gelen bir web sitesi oluşturma platformu olmakla kalmayıp, aynı zamanda işlerinin büyümesini sürekli desteklemek isteyen acente müşterilerimiz için değerli bir iş ortağı olmaktır.

Bu vizyon, stratejik iş kararlarından ürün yol haritamıza kadar bir şirket olarak yaptığımız her şeyde bize rehberlik ediyor.”

Ajanslar Neden Duda’yı Seçiyor?

Müşteri web siteleri oluşturmak ve yönetmek için Duda’ya güvenen 20.000’den fazla ajans var ve şu anda Duda platformunda barındırılan bir milyondan fazla web sitesi var.

Duda’ya ajanslar arasında neden bu kadar popüler olduğunu sordum.

Ajansların Duda’yı seçmesinin beş nedeni olduğunu söylediler:

1. Daha hızlı derleme süreleri:
Ajanslar, diğer platformlara kıyasla iki kat daha hızlı siteler oluşturabilir ve bakımını yapabilir.

Ayrıca, platformumuzu doğrudan hizmet ajanslarına entegre ederek anında site oluşturma, veri toplama, içerik yönetimi ve daha fazlası gibi iş akışlarını otomatikleştirebilir.

2. Hepsi bir arada çözüm:
Duda, ajansların üçüncü taraf eklentilere güvenmeden müşterileri için başarıyı artırmalarına yardımcı olan çok sayıda yerleşik araç sunar.

Platform, barındırma, şablonlar, widget’lar, SSL sertifikası, müşteri faturalandırma modülü, müşteri geri bildirimi toplamak için site yorumları ve çok daha fazlasını içerir.

3. Güvenlik:
Duda’nın platformu, web siteleri için güvenli bir ortam sağlayarak düzenli olarak güncellenir ve korunur.

Duda bunu otomatik olarak hallettiğinden, ajansların güvenlik yamaları veya güncellemeleri takip etme konusunda endişelenmesine gerek yoktur.

4. Beyaz etiketli çözüm:
Duda’nın beyaz etiket yetenekleri, ajansların platformu tamamen kendilerininmiş gibi markalamasına olanak tanıyarak müşterileri için uyumlu ve profesyonel bir deneyim sunar.

5. Özel destek:
Duda, ajansların ihtiyaç duyduklarında uzman yardımına erişmelerini sağlayarak özel müşteri desteği sağlıyor.”

Kısacası Duda, daha fazla müşteriye hizmet vermeyi kolaylaştırarak ajansların işlerini büyütmelerini kolaylaştırıyor.

WebAct Inc (LinkedIn profili) CEO’su Brian Lewis, Duda konusunda neden hevesli olduğunu paylaştı:

“Duda ile tüm müşterilerimizi, her şeyi tek bir konumdan yönetebileceğimiz tek bir kontrol paneli altında topladık.

İşlerin geliştirme tarafı için, özel widget’lar ve uygulamalar oluşturabilir ve özel API entegrasyonlarını kolaylıkla yapabiliriz.

Deneyimi müşterilerimiz ve ajanslarımız için özelleştirme yeteneği, özel bir çözümü veya sektörü entegre etmek için çok faydalıdır.

Örneğin, bir otomotiv şirketi, web sitesi kullanıcılarının tüm envanteri aramasını sağlamanın yanı sıra araç bilgilerini yüklemek için yazılımlarına bağlanan özel bir filtreye ihtiyaç duyabilir.

Duda’yı 11 yıldır kullanıyoruz.

Genel olarak platform harika, müşterilerimize hizmet vermemiz için bize eksiksiz bir çözüm sunuyor.”

Duda Profesyonel Web Sitesi Oluşturucu

Duda, müşterilere hizmet veren profesyoneller için bir araç olarak kendisini ayırt etmenin bir yolu olarak kendisine profesyonel bir web sitesi oluşturucusu diyor.

İnsanların yere bir bayrak dikip bir platformun diğerinden daha iyi olduğunu ilan etmesinin adil veya doğru olduğunu düşünmüyorum.

Bir elma bir elmadır ve bir portakal bir portakaldır.

Duda, profesyonellerin müşterilerine en iyi şekilde nasıl hizmet vereceklerini ve işlerini nasıl büyüteceklerini planlarken dikkate almaları gereken iyi bir seçimdir.