İster ara sıra gelen tanıtım postası, ister 100’lerce, hatta her saat gelen kutunuza spam gönderen binlerce e-posta olsun, e-posta spam’iyle ilgili sorun yaşıyorsanız E-posta Spam Koruması yardımcı olabilir.

SpamAssassin, cPanel’de Spam Filtresi ayarları altında bulunan açık kaynaklı bir Apache Projesidir. Kaynak ilk olarak Nisan 2001’de geniş çapta kullanıma sunuldu. Daha teknik bir fikre sahipseniz ve yıllar içinde nasıl geliştiğini görmek istiyorsanız, burada tam bir değişiklik geçmişi görebilirsiniz.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli spam algılama yöntemleri kullanarak çalışır:

Bu spam algılama yöntemleri, çeşitli istatistiksel yöntemler kullanarak e-postayı sınıflandırmak için e-posta başlıklarına (e-posta başlıklarını bulmak için mükemmel bir kılavuz) ve içeriğe uygulanır. İstenmeyen e-posta mesajlarını gelen kutunuza ulaşmadan önce engellemek ve istenmeyen e-posta gönderenlerin gelen kutunuza ulaşma yollarının değişmesiyle mücadele etmek için geliştirildiler.

Daha önce kullanılan anahtar kelime tabanlı istenmeyen e-posta algılama sistemlerinden çok farklıdır.

Önce Spam Filtresinin nasıl etkinleştirileceğini gösteren kısa bir cPanel eğitiminden geçeceğim ve ardından farklı SpamAssassin yapılandırma seçeneklerini gözden geçireceğim.

CPanel’de SpamAssassin Spam Filtresini Etkinleştirme

Bu aşamada, tüm yaptığınız Spam Filtresini etkinleştirmektir. E-posta aldığınızda, puanı 5 olan (varsayılan puan) iletiler spam olarak işaretlenir.

E-postanın spam olduğu tespit edilirse, kelime ***SPAM*** ekran görüntüsünde gösterildiği gibi konu alanının başında görünecektir:

Spam olarak işaretlendi.

SpamAssassin’i istenmeyen e-postaları otomatik olarak silecek veya önemsiz klasörüne taşıyacak şekilde yapılandırmadığınız sürece (Bunun nasıl yapıldığını kısaca anlatacağım), Başka işlem yok gerçekleşecek ve mesaj gelen kutunuzda kalacaktır.

SpamAssassin Puan Ayarını Yapılandırma

Bir e-posta mesajı istenmeyen posta puanı, 1 ile 10 arasında bir ölçekte hesaplanır. SpamAssassin Puanı, spam olma olasılığı o kadar yüksektir. Bir iletinin hesaplanan istenmeyen posta puanı, İstenmeyen Posta Eşik Puanını karşılar veya aşarsa, sistem bu iletiyi istenmeyen posta olarak etiketler.

Spam Eşik Puanı ve Otomatik Silme Eşik Puanı (buna birazdan değineceğim) farklıdır ve bu nedenle birbirlerini etkilemezler.

SpamAssassin’i Spam’i Önemsiz Klasörüne (Spam Kutusu) Taşacak Şekilde Yapılandırma

Apache SpamAssassin etkinleştirildiğinde, spam’i farklı bir klasöre taşımak isteyebilirsiniz. Bu seçenek, Spam Eşik Puanının üzerindeki tüm iletileri otomatik olarak “Spam” klasörüne taşıyacaktır. Daha sonra istenmeyen mesajları inceleyebilir ve ince ayar yapmak için Spam Eşiği Puanını ayarlayabilirsiniz.

SpamAssassin Otomatik Silme Nasıl Yapılandırılır

Hiçbir e-posta filtreleme sistemi yüzde 100 mükemmel değildir (bununla ilgili StackExchange hakkında ilginç bir tartışmayı buradan okuyabilirsiniz).

İstenmeyen e-posta filtreleri tüm istenmeyen e-postaları yakalamaya çalışırken, İstenmeyen E-posta gönderenler, otomatik filtreler ve insanların kendileri tarafından istenmeyen e-posta olmadığına güvenilen e-postalar oluşturmak için sürekli olarak uyum sağlıyor. Spam gönderenler, filtreleri atlayabilen, meşru görünen, açılan ve bir kullanıcının postadaki bir bağlantıyı tıklatmasını sağlayacak kadar çekici görünen e-postalar oluşturmaya çalışır. Bu sürekli bir savaştır.

E-posta filtrelerinin kusurlu olmasının bir sonucu olarak, Mecbur kalmadıkça otomatik silme seçeneğini kullanmamanızı tavsiye ederim..

E-posta spam’iyle ilgili belirli bir sorununuz varsa, otomatik silme puanını spam puanından daha yüksek olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde, istenmeyen e-posta filtresini oldukça katı olacak şekilde ayarlayabilir ve yalnızca en kötü istenmeyen postaları silebilirsiniz.

Ek Yapılandırmalar (İleri Düzey Kullanıcılar İçin)

Burada, aşağıdaki ayarları yapılandırabilirsiniz:

  • Beyaz liste e-postaları
  • Kara Liste E-postaları
  • Hesaplanan Spam Puanı ayarları

Sırayla bu ayarların her birini inceleyeceğim:

SpamAssassin Beyaz Listesini Yapılandırma

Önemli bir müşteriniz veya arkadaşınız varsa veya belirli bir gönderenin e-postasını alacağınızdan emin olmak istiyorsanız, alan adlarını beyaz listeye almanız gerekir.

SpamAssassin Kara Listesini Yapılandırma

Aboneliğinizi iptal edemediğiniz bir posta listesi gibi belirli bir e-posta adresinden tekrarlanan spam alırsanız, o alanı kara listeye alabilirsiniz.

Hesaplanan Spam Puanı ayarları nasıl özelleştirilir (Yalnızca İleri Düzey Kullanıcılar)

Burada yüzlerce farklı test için farklı puanlar yapılandırabilir ve o teste bir puan atayabilirsiniz. Örneğin, popüler spam e-posta listelerini kontrol edebilir ve Spam Filtrenizin bu test tarafından yakalanan tüm e-postaları her zaman yakalamasını sağlamak için Hesaplanan Spam Puanına bir “10” puanı ayarlayabilirsiniz.

Bu ayarlardan herhangi birini değiştirmenizi önermiyorum, ancak spam ile ilgili özellikle kötü bir sorununuz varsa, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz birkaç tanesini göstereceğim.