CPanel’deki Dizin Dizin Oluşturma özelliği, web’de görüntülendiğinde bir dizinde nelerin görüntüleneceğini belirlemenize olanak tanır.

Bir web sunucusu genellikle aşağıdakileri gösterecek şekilde yapılandırılır:

  • Varsa, bir sunucu bir dizin dosyasının içeriğini görüntüler. Dizin dosyaları şunları içerir: index.php, default.htmlve index.html.
  • Bir dizin dosyası yoksa, sunucu bir dizin listesi görüntüler.

Dizin dosyalarının örnek bir listesi ve cPanel’deki varsayılan dizin listesinin ekran görüntüsü Sıkça Sorulan Sorular bölümünde bulunabilir.

Dizin Ayarlarını Yapılandırma

Dizin ayarlarınızı yönetmeden önce, Dizinler özelliğini görüntülemek için varsayılan dizini yapılandırmak isteyebilirsiniz. Belirli bir etki alanı için ilgili dizini bulmak için bu dizin ayarlarını da kullanabilirsiniz.

Dizin Ayarlarını Yapılandırma

Dizin Dizin Oluşturma işlevi, Dizinler özelliği içinde bulunur. Aşağıdaki öğretici, Dizin Dizin Oluşturma ayarlarınızı Yapılandırma konusunda size yol gösterir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dizin Sayfaları nedir?

Bir Dizin Sayfası, bir tarayıcı bir web sunucusundaki bir dizine gittiğinde otomatik olarak yüklenen bir dosyadır.

Örnek Dizin dosyaları şunları içerir:

index.php, index.php5, index.php4, index.php3, index.perl, index.pl, index.plx, index.ppl, index.cgi, index.jsp, index.jp, index.phtml, index.shtml, index.xhtml, index.html, index.htm, index.wml, Default.html, Default.htm, default.html, default.htm, home.html, home.htm, index.js.

Varsayılan cPanel Dizin yapılandırması nedir?

cPanel’in varsayılan dizin yapılandırması bir Dizin Sayfası yükleyecektir. Dizin Sayfası yoksa, aşağıdaki bilgilerle birlikte bir dosya ve dizin listesi görüntülenecektir:

  • İsim
  • Son düzenleme
  • Boyut
  • Tanım

Dizin Sayfası olmayan bir web sayfasının cPanel varsayılan ayarlarını kullanan ekran görüntüsü aşağıda gösterilmiştir:

İndeks Sayfası olmayan Varsayılan cPanel Dizini

Dizin Ayarlarının her biri neye benziyor?

Dizin Yöneticisi’ndeki farklı ayarlar aşağıdaki gibi görünür: