Artık, gerçekten müşteri getiren PPC ve SEO kampanyalarını ikiye katlayabileceksiniz.

Telefon sorguları genellikle yüksek niyetli potansiyel müşterileri temsil etse de, hangi pazarlama kanalının belirli bir müşteri adayını işletmenizi aramaya yönlendirdiğini bilmek zor olabilir – Google Analytics 4’ün devreye girdiği yer burasıdır.

Google Analytics 4 Nedir?

Google Analytics 4 (GA4), Google’ın web sitesi trafiği ve etkileşim izleyicisinin en yeni sürümüdür.

Web sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini, hangi sayfaları okuduklarını ve hangi bilgilerin onları müşteri haline getirdiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

GA4, müşterinizin yolculuğunu birden fazla platformda sorunsuz bir şekilde ölçmenize olanak tanır – buna telefon görüşmeleri ve çevrimdışı dönüşümler dahildir.

Ajansınız GA4’e geçiş yaparken, müşteri adaylarınızın yolculuğunu etkili bir şekilde izlemek ve raporlamak için telefon araması dönüşümleriyle ilgili deneyiminizi geliştirebilirsiniz.

Google Analytics 4 Aramaları Varsayılan Olarak İzliyor mu?

Hayır. Googleʼın yerel çağrı izleme özelliği, çağrıları etkili bir şekilde analiz etmez.

GA4, kapıdan çıkar çıkmaz yalnızca aşağıdaki dönüşüm etkinliklerini izler:

 • satın alma (web ve uygulama).
 • first_open (yalnızca uygulama).
 • in_app_purchase (yalnızca uygulama).
 • app_store_subscription_convert (yalnızca uygulama).
 • app_store_subscription_renew (yalnızca uygulama).

Telefon aramalarını GA4 içinde doğru şekilde ilişkilendirmek için manuel olarak özel dönüşüm etkinlikleri oluşturmanız gerekebilir.

“GA4’e geçişle birlikte hedefler artık dönüşümdür. GA4, dönüşüm izleme konusunda çok daha akıllı ve otomatik olduğundan, sınırlı dönüşüm ölçütlerine dayalı hedefler belirlemek artık gerekli değil.

GA4’teki dönüşümler olaylara dayalıdır. Böylece dönüşümleriniz, olayı değiştiren parametre ile event_name olacaktır. Artık bir etkinliği dönüşüm olarak işaretleyebilirsiniz.”

Ayrıca GA4, bir telefon numarasına yapılan tıklamaları izleme yeteneğine sahip olsa da, kullanıcıların numaraları doğrudan telefonlarına yazdığı aramaların büyük bir yüzdesini kaçırır.

Google Analytics 4’te Gelişmiş Telefon Görüşmesi Analizlerini Nasıl İzleyebilirim?

GA4, telefon görüşmelerini etkili bir şekilde izlemediğinden, Google Analytics stratejinize CallRail ile Arama İzlemeyi uygulamak, yalnızca Google Analytics 4’ü kullanmaktan daha eyleme geçirilebilir pazarlama bilgileri elde etmenize yardımcı olabilir.

CallRail, arama izleme sürecinizi geliştirmek için GA4 ile sorunsuz bir şekilde entegre olur.

Google Analytics 4’te Çağrı İzleme Dönüşüm Etkinlikleri Oluşturmak İçin Adım Adım Kılavuz

CallRail’in Google Analytics 4’e yönelik eksiksiz kılavuzu, GA4’te hedeflerinizi (artık “dönüşümler” olarak biliniyor) nasıl belirleyeceğinizi açıklar. İşte hızlı ayrıntılar.

Bir etkinliği GA4’te manuel olarak dönüşüm olarak işaretlemek için etkinliği iki şekilde yapılandırabilirsiniz:

 • Mevcut bir etkinliği bir dönüşüm olarak izleyin.
 • Etkinlik adından yeni bir dönüşüm etkinliği oluşturun.

Mevcut bir etkinliği dönüşüm olarak izlemeye başlamak için:

 1. Sol gezinme panelinde Yönetici > Etkinlikler’i tıklayın.
 2. Mevcut olaylar tablosunda olayı bulun.
 3. Etkinliğin “Dönüşüm olarak işaretle” sütununda anahtarı açmak için tıklayın. CallRail’iniz varsa şu adlar altında dönüşümler göreceksiniz: phone_call, form, chat, sms.

Etkinlik adından bir dönüşüm oluşturmak için:

 1. Sol gezinme panelinde Yönetici > Dönüşümler’i seçin.
 2. Yeni Dönüşüm Etkinliği’ni tıklayın.
 3. Yeni etkinliğin adını girin. Tam olay adını uygun büyük harfle kullandığınızdan emin olun.
 4. Kaydet’i tıklayın.

CallRail hizmetlerinin ücretsiz denemesi için kaydolun ve gelişmiş arama izlemenin işletmeniz için neler yapabileceğini keşfedin.

Pazarlamanızı Güçlendirmek İçin Telefon Görüşmesi Etkinlik Verilerini Kullanmaya Başlayın

Hangi pazarlama taktiklerinin işinize yaradığını ve ne ölçüde işe yaradığını tahmin etmeniz gerekmez.

Arama izleme yazılımı ile kesin olarak öğrenebilirsiniz.

CallRail, “telefonlarınızın neden çaldığını daha iyi anlamanıza” yardımcı olacaktır. Ve bu yeni veri seti ile siz ve müşterileriniz, sürecinizdeki bilgi boşluklarını doldurmaya başlayabilirsiniz.

Artık, yatırım getirinizin tüm kapsamını elde edebilir ve müşteri adayının yaşam döngüsü içindeki tüm önemli dönüşüm olaylarını takip edebilirsiniz.

Çevrimdışı dönüşüm izlemeyi stratejinize dahil etmeye başladığınızda, veri toplama yoluyla kampanya değerini kanıtladığınız için temsilci-müşteri ilişkinizde bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz.

Müşterileriniz yalnızca pazarlama çabalarının sonuç verdiğinden emin olmak istiyor ve Google Analytics 4’ü CallRail’in Arama İzleme özelliğiyle kullanmak, pazarlama kampanyalarının (telefon aramaları dahil) tüm yönlerinin başarılı bir şekilde çalıştığını kanıtlamanıza yardımcı olabilir.