Google, arama yapanların bilgileri değerlendirmesine ve farklı bakış açılarını keşfetmesine nasıl yardımcı olduğunu geliştiriyor.

İnternet büyüdükçe ve geliştikçe doğru ve güvenilir bilgi bulmak göz korkutucu olabilir.

Bu zorluğa yanıt olarak Google, kullanıcılara yeni araçlar sağlamak için inisiyatif alıyor.

Google, arama sonuçlarında aşağıdaki güncellemelerin kullanıma sunulacağını duyurdu:

  • ‘Bu yazar hakkında’ ile tanışın
  • ‘Bu sonuç hakkında’ genişletiliyor
  • ‘Bu sonuç hakkında’ya daha kolay erişim
  • En Çok Okunan Haberlere farklı bakış açıları ekleme
  • Bilgi boşlukları için tavsiyeler

Bu duyuru, bilgi okuryazarlığının ve güvenilir kaynakların önemini vurgulayarak 2 Nisan Uluslararası Doğruluk Kontrolü Günü’nden önce gelir.

Bu Yazar Hakkında Yazarın Arka Planını Sağlar

Google, “Bu yazar hakkında” adlı yeni bir öğe eklemek için “Bu sonuç hakkında” özelliğini genişletiyor.

Herhangi bir arama snippet’indeki üç noktaya dokunarak, içeriği Google Arama’da görünen yazarların geçmişi ve deneyimleri hakkında daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

Google’ın duyurusu, yazarın bilgilerini nereden aldığını belirtmez. Açıklama için bir Google temsilcisiyle iletişime geçtim ve bu makaleyi daha fazla ayrıntıyla güncelleyeceğim.

Bu özellik, dünya genelinde İngilizce arama sonuçlarında kullanılabilecektir.

Bu Sonuç Özelliği Hakkında Global Hale Geliyor

Google’ın “Bu sonuç hakkında” özelliği yakında arama motorunun erişilebilir olduğu tüm dillerde kullanıma sunulacaktır.

Kullanıcılar, bilgi kaynağı ve Google sistemlerinin yararlılığını nasıl belirlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için arama parçacıklarının yanındaki üç noktaya dokunabilir.

Bu bağlam, kullanıcıların hangi web sitelerini ziyaret edeceklerine ve hangi sonuçlara güveneceklerine karar vermelerine yardımcı olabilir.

Yeni Perspektifler Özelliği Farklı Görünümler Sunar

Google, En Çok Okunan Haberler’in altında görünecek ve çeşitli gazeteciler, uzmanlar ve aranan konularda ilgili seslerden gelen bilgileri görüntüleyecek olan “Perspektifler” adlı yeni bir özelliği kullanıma sunuyor.

Bu özellik, En Çok Okunan Haberler’de zaten bulunan yetkili haberciliği tamamlayarak, haber konuları hakkında çeşitli benzersiz bakış açıları sağlamayı amaçlıyor.

Bu döngü yakında ABD’de masaüstü ve mobil cihazlar için İngilizce olarak kullanıma sunulacaktır.

Bu Sayfa Hakkında Daha Erişilebilir Hale Geliyor

Google, “Bu sayfa hakkında” bilgilerine erişimi kolaylaştırıyor.

Kullanıcılar artık Google Arama’ya bir URL yazabilir ve “Bu sayfa hakkında” bilgileri arama sonuçlarının en üstünde görünür.

Bu özellik artık tüm dünyada İngilizce olarak kullanılabilir.

İçerik Önerileri Adres Bilgileri Boşlukları

Google Arama, bir konu hızla değiştiğinde veya Google’ın sistemleri mevcut sonuçların kalitesine yüksek düzeyde güven duymadığında içerik önerilerini otomatik olarak görüntüler.

Google, önümüzdeki aylarda bu tavsiyeleri Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Japonca dahil olmak üzere yeni dillere genişletmeyi planlıyor.

Özetle

Google’ın insanlara arama sonuçlarını yargılamaları ve anlamaları için araçlar sağlama taahhüdü, dijital çağımızda önemlidir.

“Bu sonuç hakkında”, “Perspektifler” ve “Bu yazar hakkında” gibi özellikleri daha iyi ve daha yaygın hale getirerek, kullanıcılar çevrimiçi okudukları hakkında daha akıllıca seçimler yapabilirler.


Kaynak: Google

Öne Çıkan Resim: Blog.google.com’dan ekran görüntüsü, Mart 2023.