Google, bağlantıları taranabilir hale getirmeye yönelik en iyi uygulamalarla ilgili yardım makalesini yakın zamanda güncelledi.

Güncellenen makale, bağlantı metninin etkin bir şekilde nasıl kullanılacağına ve içeriğinize dahili bağlantılarla çapraz referans verilmesine rehberlik eden yeni bölümler içermektedir.

Ek olarak, yardım makalesinde, mantıklı olduğunda harici sitelere bağlantı vermeyle ilgili hususlar vardır.

Yeni bilgiler arasında, bir tarayıcı kullanarak bağlantıları taranabilir hale getirme hakkında mevcut bir bölüm var. içeren bir HTML öğesi href bağlanmak.

Eklenen kılavuz, Google’ın bağlantıları taramasını ve anlamasını da kolaylaştırır.

İşte güncellenmiş yardım belgesine genel bir bakış.

Bağlantı Metni Yerleşimi

İlk güncellenen bölüm, bağlantı metni yerleşiminin önemini vurgulamaktadır.

Google, arama motorunun tarayabileceği öğeleri arasına bağlantı metni yerleştirilmesini önerir.

Bağlantı En İyi Uygulamaları Hakkında Google Güncellemeleri Yardım MakalesiEkran görüntüsü: Developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/links-crawlable, Şubat 2023.

Bu, bağlantı metninin Google tarafından görünür olmasını sağlar ve arama motorunun bağlantılı sayfanın içeriğini anlamasına yardımcı olur.

Çapa Metni Yazma

Güncellenen makale, iyi bir bağlantı metninin nasıl yazılacağına dair ipuçları sağlar.

En iyi uygulama olarak, web siteleri, bağlantılı sayfanın içeriğini doğru bir şekilde yansıtan açıklayıcı metin kullanmalıdır.

Bağlantı En İyi Uygulamaları Hakkında Google Güncellemeleri Yardım MakalesiEkran görüntüsü: Developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/links-crawlable, Şubat 2023.

İyi bir bağlantı metni yararlıdır çünkü ziyaretçilere gidecekleri sayfanın ne hakkında olduğunu söyler. Kısa olmalı ve bağlandığı sayfalarla ilgili olmalıdır.

Bağlantı metniniz ne kadar iyi olursa, ziyaretçilerin ve Google’ın anlaması o kadar kolay olur.

Google’ın spam politikalarını ihlal edebileceğinden, bağlandığınız sayfanın anahtar kelimeleriyle eşleşen çok fazla kelime kullanmaktan kaçının.

İnsanların ziyaret ettikleri bir sonraki sayfada anlamak için ihtiyaç duydukları kelimeleri düşünün. Doğru gelmiyorsa, muhtemelen gerekli değildir.

Google, arama motoru tarayıcılarına bağlam sağladıkları için bağlantıdan önceki ve sonraki kelimeleri düşünmenizi hatırlatır.

Son olarak, çok fazla bağlantıyı birbirine yakın koymayın çünkü bu kafa karıştırıcı olabilir ve okumayı zorlaştırabilir.

Dahili Bağlantılar

Google’ın en iyi bağlantı uygulamaları hakkındaki güncellenmiş makalesi, içeriğinizi dahili bağlantılarla çapraz referanslamanın önemini vurgulamaktadır.

Bu strateji, kullanıcıların web sitenizde gezinmesine ve ilgili içeriği bulmasına yardımcı olurken, sayfalarınızın Google’a önemini de gösterir.

Google diyor ki: “Önem verdiğiniz her sayfa, sitenizdeki en az bir diğer sayfadan bir bağlantıya sahip olmalıdır.”

Dış bağlantılar

Son güncellenen bölüm, mantıklı olduğunda harici sitelere bağlanmayı teşvik eder.

Google, yüksek kaliteli harici sitelere bağlantı vermenin kullanıcılara ek değer sağlayabileceğini ve web sitenizin güvenilirliğini artırabileceğini kabul eder.

Yardım sayfası, yalnızca bağlantı verdiğiniz web sitesine güvenmediğinizde “nofollow” kullanmanızı önerir. Her bağlantı için kullanmayın.

Web sitenize bir bağlantı koymanız için para aldıysanız, bunun sponsorlu olduğunu söylemeli veya “nofollow” kullanmalısınız.

İnsanlar web sitenize bir forum veya Soru-Cevap bölümü gibi bağlantılar ekleyebiliyorsa, bu bağlantılar için “ugc” veya “nofollow” kullanmalısınız.

Özetle

Bu güncellemeler, Google’ın web sitesi sahiplerine bağlantıyla ilgili en iyi uygulamalar konusunda net rehberlik sağlamaya yönelik devam eden çabalarını yansıtmaktadır.

Bu önerileri uygulamak, Google’ın web yöneticisi yönergelerine bağlı kalırken sitenizin görünürlüğünü ve kullanıcı deneyimini iyileştirebilir.


Kaynak: Google

Öne Çıkan Resim: Ingus Kruklitis/Shutterstock