Yıllardır Google, çoğu web sitesinin arama pazarlaması çabalarının ana odak noktası olmuştur. Aslında arama motoru optimizasyonu denilince çoğu şirketin aklına sadece Google gelir.

Ayrıca bazı ülkelerde göz önünde bulundurmanız gereken başka arama motorlarının da olduğu bilinen bir gerçektir. Eminim birçok okuyucu Çin’de Baidu, Güney Kore’de Naver ve Yahoo! Japonya’da popüler arama motorları olarak.

Bu web siteleri, yerel izleyicilere son derece odaklanmıştır ve dil yeteneğiniz ve hizmetlerin nasıl kurulduğunu anlamadığınız sürece onlarla çalışmak kolay değildir. Bu nedenle, kendi ülkeleri dışındaki birçok web sitesi sahibini korkuttular.

Asya pazarı açık ara dünyanın en büyük çevrimiçi pazarı olmasına rağmen, pazarla ilgili bilgiler ABD veya Avrupa pazarlarında olduğu kadar görünür değildir.

Bu da Asya pazarını olması gerekenden daha gizemli hale getiriyor.

Son zamanlarda, arama motoru pazar paylarında ve kullanıcı faaliyetlerinde bazı önemli değişiklikler oldu ve bu, bu ülkeleri hedeflemekten çekinen işletmelere fırsat sağlayabilir.

Öncelikle, yerel olarak benzersiz arama motorları hakkında biraz daha bilgi sahibi olalım: Baidu, Naver ve Yahoo! Japonya.

Baidu.com

2000 yılında kullanıma sunulduğundan beri Baidu, Çin’de en yaygın kullanılan arama motoru olmuştur.

Baidu kullanarak Çinli kitleleri hedeflemek için, Çin hükümetinin web sitesinin kayıt numarasını görüntüleme gerekliliğine uyan, Çince bir web sitesine ihtiyacınız var.

Bir “.cn” ccTLD’ye sahip olmak ve/veya Çin’de web siteleri barındırmak gerekli değildir, ancak indeksleme ve sıralamada kesinlikle yardımcı olurlar.

Naver.com

Naver, Güney Kore’de 1999’da başlayan, yerel olarak geliştirilen bir arama motorudur.

Naver, Google’dan farklı olarak, pek çok arama dışı içerik ve işleve sahip bir portal sitesi gibidir. Naver’deki arama sonuçları oldukça benzersizdir.

Alışveriş, haberler, blog, videolar, resimler ve web sayfaları dahil olmak üzere farklı içerik türlerinden birkaç blok içerir. Organik web sayfası sonuçları belirgin değildir ve reklamlar çok görünürdür. Bu nedenlerden dolayı, yabancı şirketler genellikle Naver’den organik trafik elde etmekte zorlanırlar.

Yahoo.co.jp

yahoo! Japonya başlangıçta Yahoo’nun Japonca sitesi olarak başladı ve 2018’de Japonlara ait bir şirket oldu. Hala Japonya’daki popüler web sitelerinden biridir.

Naver gibi, Yahoo! Japonya, açık artırmalar, seyahat rezervasyonları, SSS’ler ve e-postalar dahil olmak üzere çok sayıda arama dışı içerik ve hizmet içeren bir portal sitesidir.

Şirketin kendisi reklam hizmetlerini sağlarken, Google 2010’dan beri organik arama sonuçlarını güçlendiriyor.

Arama Motoru Popülaritesindeki Değişimler

Yukarıdaki siteler hala popüler olmasına rağmen, arama faaliyetleri son zamanlarda, özellikle son 12 ayda değişti ve işletmelerin pazar erişimi için diğer arama motorlarından yararlanmaları için yeni fırsatlar yarattı.

Son Arama Motoru Pazar Payları

Çin

Baidu’nun arama ortamı üzerindeki hakimiyeti, son birkaç çeyrektir düşerek Haziran 2022’de %76’dan Mart 2023’te %49’a düştü.

Baidu, mobil aramada %64,39’un üzerindeki payıyla, özellikle çok sayıda uygulama ve hizmet aracılığıyla cep telefonu altyapısına ne kadar iyi entegre olduğundan, hala gücünü elinde tutuyor.

Hem Bing hem de Sogou, Baidu’nun masaüstü arama pazar payını tüketti. Bing’in Çin’deki masaüstü arama payı, yeni yapay zeka özelliklerini kullanıma sunmasından bu yana %28’e çıkarak son birkaç aydır büyüyor.

B2B müşterilerim, son birkaç ayda Bing aracılığıyla Çin’den gelen aramalarda ve trafikte ölçülebilir bir artış gördüler ve bu da Bing’in erişimini en üst düzeye çıkarma çabalarını artırdı.

Batılı işletmeler de Bing’i kullanarak Çin’deki erişim alanlarını genişletmek için bu fırsatı değerlendirmelidir. Baidu’nun Web Yöneticisi Araçları erişim sorgulamalarının aksine, Bing’in İngilizce Web Yöneticisi Araçları arayüzünde kolayca site haritaları gönderebilir ve sorunları izleyebilirsiniz.

Güney Kore

Naver, AI’yı platformuna entegre etme konusunda partiye erken davrandı. Bunu 2021’in sonlarında, kullanıcıların ilgi alanlarına ve arama amaçlarına uygun konuların derinliklerine inmesiyle Güney Kore arama davranışlarında daha “keşifçi” hale gelen önemli bir değişimi desteklemek için yaptı.

Naver, tüm sorguların yaklaşık %65’ini oluşturan bu keşif aramalarında önemli bir artış gördü.

Bunu, optimum bir sonuç sunmak için birden çok arama terimine olan ihtiyacı ortadan kaldıran son derece alakalı sonuçlardan oluşan bloklar oluşturmak için içerik, veri ve derin kullanıcı içgörülerinin yapay zeka analizinden yararlanan Naver’in AiRSearch “Akıllı Blok İnovasyonu”nun piyasaya sürülmesi takip etti.

Naver’in yeniliklerine rağmen, Mart 2023 Arama Motoru Pazar Payı Rapor, Google’ın Naver’in %35’inden %59 pay alarak Güney Kore’de önemli bir ilerleme kaydettiğini gösteriyor. Statista’ya göre, Google’ın %71’i, Naver’in %24’ünü almasıyla, pay dağılımı daha da büyük.

Google’ın pazardaki büyümesi, Koreli arama yapanlarla daha önce mümkün olmayan bir şekilde doğrudan bağlantı kurma fırsatı yaratıyor.

Japonya

Japonca içeriğinizin Google için iyi dizine eklendiğinden ve optimize edildiğinden emin olmak her zamankinden daha önemli. Özellikle mobilde, Yahoo! Japonya ve Japonya’da bir arama motoru olarak büyüyen Google, Japon tüketicilerle bağlantı kurmak için kritik öneme sahip.

Google Japonya, işletmelerin tüketicilere ulaşmasına yardımcı olmak için tüm alışveriş özelliklerini, genellikle ABD veya Avrupa’dakinden önemli ölçüde daha düşük bir ortalama tıklama başına maliyetle (TBM) dağıtmıştır.

Bing’in Japonya pazar payı son yıllarda %3’lük bir trend izliyor. Bununla birlikte, Statcounter’dan alınan yeni veriler, yeni AI özelliklerinin Japon kullanıcıların ilgisini çektiğini, pazar payını %7’ye çıkardığını ve Yahoo!’dan gelen trafiği tükettiğini gösteriyor gibi görünüyor.

Bu, Web Sitesi Sahipleri İçin Ne İfade Ediyor (SEO/PPC)

Yerel olmayan arama motorlarının büyümesindeki bu değişimler, işletmelerin halihazırda sahip oldukları varlıkları ve teknikleri kullanarak bu pazarlara ulaşma fırsatlarını artırıyor.

Hem Google hem de Bing tarafından indekslemeyi artırmak için teknik SEO düzeltmelerini uygulamak ve ayrıca bu pazarlarda öncelikle mobil cihazlarda arama yapan kullanıcıların ilgisini çekmek için web sitelerinizin mobil uyumlu olmasını ve mümkün olduğunca hızlı yüklenmesini sağlamak artık daha önemli.

Bing’in büyümesi ve son yapay zeka ve teknolojik ilerlemeleri, tüm temelleri ele aldığınızdan ve iyi dizine eklendiğinden ve fayda sağlayacak şekilde optimize edildiğinden emin olmak için onu yeni bir görünüme layık kılıyor.

Güneydoğu Asya’da SEO Fırsatları

Çin, Japonya ve Kore’nin ötesinde, Güneydoğu Asya’da önemli fırsatlar ortaya çıkıyor. Bölge, çeşitli ekonomik düzeylerde toplam 600 milyon nüfusa sahip, ancak artan harcanabilir gelire sahip 11 ülkeden oluşmaktadır.

Güneydoğu Asya pazarları, 2022’de en iyi 10 perakende e-ticaret büyüme pazarının yarısını temsil ediyordu ve 2023’te 100 milyar doların üzerinde perakende satış üretmesi bekleniyor.

Covid kilitlenmeleri, tüketicileri çevrimiçi alışveriş yapmaya zorlayarak bölgedeki e-ticaretin benimsenmesini ve lojistik altyapılarını hızla genişletti.

Ulusal hükümetler, bölgede e-ticaretin benimsenmesini ve büyümesini desteklemek için bağlantı, dijital ödemeler, e-ticaret platformları ve politika değişikliklerine önemli yatırımlar yaptı.

ABD’de yalnızca %23’e kıyasla, tüketicilerin %40’ından fazlasının Covid’den bu yana en az bir yeni marka denemesiyle tüketici davranışları da değişti.

Vietnam’da sosyal e-ticaret, etkileyicilerin moda ve güzellikte ürün benimsemesini yönlendirmesiyle ve fiyatın ikincil bir husus olmasıyla önemli ölçüde büyüdü.

Bölge, markaların ilgili tüketicilere doğrudan kendi e-ticaret girişimlerinin yanı sıra Shopee, Tokopedia ve Lazada gibi geniş bir ürün yelpazesi satan ve işlemleri ve lojistiği yöneten birkaç büyüyen pazar yeri aracılığıyla doğrudan ulaşmaları için yeni fırsatlar sunuyor.

Shopee, Güneydoğu Asya’ya odaklanmasına rağmen Amazon, eBay ve Rakuten’den sonra hızla dördüncü en büyük pazar yeri haline geldi.

Bölgedeki dijital reklam harcamalarının %64 artması, dijital platformun tüketicilerle bağlantı kurma ve etkileşim kurma becerisini ve uygun maliyetliliğini daha da vurguluyor. Büyüme, CPG, moda ve elektronik kategorilerinde gerçekleşti.

Çözüm

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Asya’daki dijital yıkım, hızlı e-ticaret benimsemesi, teknoloji değişimleri ve tüketicilerin talepleri yoluyla önemli hale geldi ve daha önce dil ve kaynaklarla bu pazarları doğrudan hedeflemek için zorlanan işletmeler için yeni fırsatlar yarattı.

Bölgedeki arama motoru paylaşımının yeniden düzenlenmesinden fayda sağlayıp sağlamadığınızı ve bunları hedeflemek için yerelleştirilmiş içeriğe, reklam bütçelerine veya belirli girişimlere daha fazla önem vermenin mantıklı olup olmadığını görmek için analizlerinizi ve Google Arama Konsolu verilerinizi gözden geçirmenin zamanı geldi. pazarlar.

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Görsel: dodotone/Shutterstock