En son endüstri haberlerini takip etmek zordur. Girin: SEJ Özeti.

Her Cuma, aramadan sosyal medyaya, yapay zekaya ve ötesine kadar bilmeniz gereken en önemli hikayeleri sindirimi kolay tek bir gönderide bir araya getiriyoruz.

Bu haftanın öne çıkan haberleri arasında Google masaüstü aramasında bir güncelleme, yeni zirvelere ulaşan Bing, RESTRICT Yasası (ve bunun ABD’deki TikTok kullanıcılarını nasıl etkileyebileceği), Slack için yeni yapay zeka araçları ve WordPress eklentisi güvenlik açıkları yer alıyor.

Haber Özetini Ara

Google, masaüstü arama kullanıcı arayüzünü favicon’ları ve site adlarını gösterecek şekilde güncelleyerek, kullanıcıların arama sonuçlarında ve reklamlarda web sitelerini tanımlamasını kolaylaştırdı.

Google Arama Merkezi, WEBP resimlerini, farklı pazarlardaki yinelenen içeriği, büyük miktarlarda dizine eklenmiş sayfaları taşımayı ve daha fazlasını tartışan en son SEO Ofis Saatleri için transkripti yayınladı. (Google Arama Merkezi)

Google Trends, gerçek zamanlı trend olan konuları bulmayı ve diğer sektörlerin Google Trend verilerini nasıl kullandığını görmeyi kolaylaştırmak için yeni bir arayüzle güncellendi. (Anahtar Kelime)

Microsoft, Bing aramanın hem Edge tarayıcısında hem de Bing arama motorunda yaklaşık üçte biri yeni olmak üzere günlük 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını bildirdi.

DuckDuckGo, Wikipedia’yı kullanarak doğal dilde yanıtlar üreten yapay zeka destekli bir özellik olan DuckAssist’i başlattı.

Brave Search, arama sonuçlarının %17’sinde web sayfalarını zengin sonuçlarda özetleyen yeni bir yapay zeka özelliğini duyurdu.

PPC Haber Özeti

Google Ads, seyahat hedefleri için GA4 kitle oluşturucuya ve Maksimum Performans’a doğrudan erişim sağlayan yeni bir özelliği kullanıma sundu. Yapay zeka destekli yeni özellik, otel reklamcılarının çok formatlı reklamlar oluşturmasına ve kanallar arasında daha fazla gezgine ulaşmasına olanak tanır.

Microsoft, Bing’in yerel arama sonuçlarındaki görünürlüğü artırmak için Bing’e yönelik yerel arama reklamları ve kodsuz bir dönüştürme kurulum sihirbazı da dahil olmak üzere, reklamcılık platformunda çeşitli güncellemeler duyurdu.

Sosyal Medya Haber Özeti

Haftanın Sorusu: Yeni RESTRICT Yasası, TikTok’u ve diğer teknolojileri belirli bir ülke listesinden yasaklayacak mı?

TikTok, içerik oluşturucuların bir ödeme duvarının arkasındaki premium video içeriğinden para kazanmasının yeni bir yolu olan Series’i tanıttı.

YouTube, para kazanılan videolardaki küfürle ilgili kurallarını gevşetti. Orta derecede küfür, tam reklam geliri için uygundur, ağır küfür ise sınırlı reklam alabilir.

Meta, Instagram, Messenger ve WhatsApp için üretken AI özelliklerine odaklanan yeni bir üst düzey ürün grubunu duyurdu.

Facebook, Messenger’ı tekrar Facebook içinden erişilebilir hale getirmek de dahil olmak üzere yaklaşan değişiklikleri duyurdu. (Facebook Haber Odası)

LinkedIn, içerik oluşturucuları bilgi ve içgörüleri paylaşmaya teşvik etmek için yapay zeka destekli istemlere sahip yeni işbirlikçi makaleler yayınladı.

Reddit, kullanıcıların trend konuları okuması veya izlemesi için gönderi yorumları ve ayrı beslemeleri arama yeteneği dahil olmak üzere yeni özellikler tanıttı. (olumlu oy)

Discord, platformunun bot asistanı Clyde için yeni AI entegrasyonlarını duyurdu. (Anlaşmazlık blogu)

Spotify, TikTok benzeri bir akışa sahip yeni bir arayüz ve podcast yayıncıları için ücretsiz barındırma, kayıt ve düzenleme araçları ve para kazanma özellikleri gibi yeni araçlar sundu. (Spotify Haber Odası)

AI Haber Özeti

Slack, Slack için OpenAI’den konuşmaları özetleyebilen, anında yanıtlar bulabilen ve yeni mesajlar hazırlayabilen bir beta ChatGPT uygulamasını tanıttı. (Satış ekibi)

HubSpot, içerik oluşturmaya ve görevleri yönetmeye yardımcı olacak yeni AI araçlarını duyurdu. (Merkez Noktası)

WordPress Haber Özeti

600.000’den fazla aktif kuruluma sahip bir WordPress eklentisi olan WP Statistics, CSRF güvenlik açığını düzeltti.

Bir Elementor İletişim Formu Oluşturucu eklentisi XSS güvenlik açığı, 200.000’e kadar WordPress web sitesini etkiledi.

Sarmalamak

Arama pazarlamacıları ve sosyal medya pazarlamacıları için yoğun bir haber haftası oldu. Yapay zeka gelişiminin hızlı doğası gereği, önümüzdeki haftalarda arama ve sosyal ağlarda çok daha fazla değişiklik görmeyi bekliyoruz.


Öne Çıkan Resim: sebra/Shutterstock