Amazon Affiliate Program (Amazon satış ortaklığı programı) veya Amazon Associates, bir iş ortaklığı programıdır. Web sitesi sahiplerinin ve blog yazarlarının Amazon ortakları olmaları ücretsizdir. Web sitesi sahipleri, Amazon.com’daki ürünleri sitelerinde linkler oluşturarak ilan oluştururlar. Site ziyaretçileri bağlantıları tıklayıp Amazon’dan ürünler satın aldıklarında (ki bu noktada site ziyaretçileri Amazon müşterisi olmaktadır), site sahipleri gelir bu aracılık hizmeti sayesinde gelir elde ederler. Bu sistem Amazon iş ortaklığı, Amazon Affiliate Program ya da Amazon Associates olarak adlandırılır.

Amazon Affiliate Niche Site Nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, bu siteler Amazon Associates programına hizmet etmesi amacıyla kurulan ve içerisinde Amazon ürünlerinin satış sayfalarına ait bağlantılar olan sitelerdir. Niche (niş) terimi, kişiden kişiye farklılık gösterebileceğinden oldukça geniş kapsamlı bir terimdir. Genel olarak, bu siteler şu şekilde düşünülebilir: Eğer bir web sitesi gelirlerinin çoğunu Amazon’un bağlı kuruluş programından kazanırsa, o site bir Amazon Niche (niş) sitedir diyebiliriz.

Örneğin, İsim Yakala Amazon niche bir site değildir. Çünkü İsim Yakala’nın birincil gelir kaynağı Amazon değildir. Öte yandan, BestReviews ve TheWireCutter gibi siteler Amazon niche siteler olarak düşünülebilir. Çünkü çoğunlukla paralarını Amazon’un bağlı kuruluş programından kazanırlar. Her ikisi de devasa otorite ürün inceleme siteleri olsalar bile, gelirlerinin çoğunu kazanmak için hala Amazon’a güveniyorlar, bu yüzden kazanç modelleri küçük niş sitelerinkilerle oldukça benzer.

Amazon Niche Site Nasıl Kurulur?

Yukarıda örneklemiş olduğumuz siteler milyonlarca siteden sadece iki tanesidir ve herkesin bu kadar büyük siteleri inşa etmek için zamanı, parası veya olanağı yoktur. Bu nedenle çoğu insanın yaptığı, belirli bir ürün türüne veya kategorisine odaklanan daha küçük niş siteler oluşturmaktır. Örneğin, birinin mutfak gereçleri, iş takımları veya spor ürünleri ile ilgili bir sitesi olabilir.

Elbette daha geniş ürün kategorisine sahip bir site oluşturabilirsiniz. Diyelim ki, giyim-aksesuar, spor ürünleri ve ev gereçleri gibi birden fazla ve farklı farklı kategorilerle ilgili bir site kuruyorsunuz. Böyle bir site Amazon’dan kazanmak için iyi sonuç verebilir mi? Cevap, evet. Ancak basit bir tek başlıklı site oluşturmaktan çok daha fazla zaman, para ve çaba harcamanızı gerektirecektir. Çünkü bu kategorilerin hemen hepsinde sıralamaya girecek kadar çalışma yapmanız/yaptırmanız gerekmektedir.

Aklınızda bir konu varsa, tüm içeriği ile tam bir niş sitesi oluşturmak ortalama 2 hafta kadar sürer. Ama tabii ki, bu süre toplam çalışmanızın sadece ufak bir kısmıdır. Diğer kısım siteyi tanıtmayı, siteyi Google gibi arama motorlarında sıralamayı ve yükseltmeyi, hedef sayfaları daha iyi dönüşümler için optimize etmeyi, düzgün şekilde beslemeyi ve bazı olumlu geri dönüşler almaya başladığınızda daha da ölçeklendirmeyi içerir.

Niche Nedir? Niche Site Nasıl Kurulur?

yazımız ile niche site kurulum ve niche kelime seçimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.