Stratejik anahtar kelime hedeflemenin, başarılı SEO ve ücretli arama kampanyalarının merkezinde yer aldığını hepimiz biliyoruz.

Siteniz alakalı sorgular için arama sonuçlarında ne kadar çok görünürse, o kadar çok ziyaretçi çekecektir.

Ancak anahtar kelime optimizasyonu, sitenize daha fazla trafik çekmekten daha fazlasıdır. Ayrıca, web sitenizin dönüşümlerini en üst düzeye çıkarmada çok önemli bir rol oynar.

Bütüncül bir anahtar kelime stratejisinin bir parçası olarak alıcının amacına yönelik anahtar kelimeleri hedeflediğinizde, trafik ve olası satış oluşturduğu kadar satış da oluşturan bir site oluşturabilirsiniz.

Bu makalede, farklı alıcı amacı anahtar kelime türlerini inceleyeceğiz ve işletmenize daha fazla dönüşüm ve satış getiren terimleri belirlemeye yönelik ipuçları sunacağız.

Ama önce terimlerimizi tanımlayalım.

Alıcı Niyet Anahtar Kelimeleri Nelerdir?

Alıcı niyeti anahtar kelimeleri, insanların bir şey satın almayı düşünürken kullandıkları arama terimleridir.

Bu terimler, arama yapan kullanıcının alıcının yolculuğu boyunca şu anda nerede oturduğuna bağlı olarak değişen satın alma niyetini ifade eder.

Alıcının yolculuğuYazar tarafından oluşturulan resim, Haziran 2023

Örneğin, işletmenizin yabani ot öldürücüler sattığını varsayalım. Potansiyel bir müşteri, dönüşüm yolunda aşağıdaki terimleri arayabilir:

 • Farkındalık aşaması (sorunun farkında olma): “Bir ön bahçenin peyzajı nasıl yapılır.”
 • Üzerinde düşünme aşaması (çözüm farkında): “2023’ün en iyi yabani ot avcıları.”
 • Karar aşaması (satın almaya hazır): “Black & Decker elektrikli yabani ot öğütücüyü çevrimiçi satın alın.”

Gördüğünüz gibi, satışa daha yakın olan potansiyel müşteriler, satın alma amacı daha yüksek olan anahtar kelimeleri kullanacak.

Şimdi, alıcı amaçlı anahtar kelimelerin neden anahtar kelime stratejinizin odak noktası olması gerektiğine kısaca değinelim.

Alıcı Amacına Yönelik Anahtar Kelimeleri Hedeflemenin Yararları

Alıcı amaçlı anahtar kelimeler için sıralamanın iyi olmasının bariz yararı, sizi bir satın alma işlemi yapmayı düşünen potansiyel müşterilerin önüne çıkarmasıdır.

Bu, sitenize dönüşüme hazır daha fazla ziyaretçi çeker ve bu da kârlılığınızı artırır.

Ancak Google’ın sonuçlarında öne çıkan bir yerleşim, yalnızca sitenizin görünürlüğünü artırmakla kalmaz; aynı zamanda algılanan güvenilirliğini de artırır. Arama kullanıcıları doğal olarak üst sıralarda yer alan sitelerin daha güvenilir olduğunu varsayar ve bu da onları banka kartlarına ulaşmaya daha istekli hale getirir.

Nişinize göre uyarlanmış alıcı amaçlı anahtar kelimeleri hedeflemek, sitenize daha nitelikli ziyaretçiler çekmenize de yardımcı olur. Yüksek trafik hacmi bir işletme web sitesi için asla kötü bir şey olmasa da, trafik kalitesinin satışlar üzerinde daha büyük bir etkisi vardır.

İşletmenize gerçekten ilgi duymayan ziyaretçileri çeken kaynakları boşa harcamak yerine, sunduğunuz ürün ve hizmetleri aktif olarak arayanlara hitap ederek SEO yatırım getirinizi artırabilirsiniz.

Basitçe söylemek gerekirse, siteniz ilgili alıcı amaçlı anahtar kelimeler için ne kadar iyi sıralanırsa, siteniz o kadar fazla yeni, nitelikli müşteri çeker ve dönüştürür.

Ancak, alıcı amacına yönelik anahtar kelimeler için optimizasyon yapmanın, yalnızca satın almaya en yakın kullanıcıları hedeflemeniz gerektiği anlamına gelmediğini anlamak önemlidir.

Hedef, potansiyel alıcıları dönüşüme doğru itmek için farkındalığın her aşamasında onlara hitap etmek olmalıdır.

Alıcı Niyeti Anahtar Kelime Türleri

Alıcı anahtar kelimelerinin, alıcının yolculuğunun neresinde olduğuna bağlı olarak farklı derecelerde satın alma niyetini nasıl ifade ettiğinden daha önce bahsetmiştik.

Farkındalığın farklı aşamalarındaki beklentiler, benzer hedeflere, sorunlara ve bilgi gereksinimlerine sahip olma eğilimindedir.

Bu nedenle, alıcı amacına yönelik anahtar kelimeleri, her biri alıcının yolculuğunun farklı bir aşamasını yansıtan üç kategoride gruplandırabiliriz.

Farkındalık Aşaması Anahtar Kelimeleri

Bu terimleri arayan kullanıcılar, karşılaştıkları bir sorunu veya ulaşmak istedikleri bir hedefi daha iyi anlamak istiyor. Sizinki gibi işletmelerin ihtiyaç duydukları çözümü sunabileceğini keşfettikleri yer burasıdır.

Farkındalık aşaması anahtar sözcükleri, aşağıdaki gibi ifadeler içeren bilgi sorguları olma eğilimindedir:

 • “Nasıl.”
 • Ve “nedir?”

Üzerinde Düşünme Aşamasındaki Anahtar Kelimeler

Potansiyel müşteriler, sorunlarına yönelik mevcut çözümleri öğrendikten sonra, farklı satın alma seçeneklerini tartmaya başladıkları değerlendirme aşamasına geçerler.

Potansiyel müşteriler genellikle ürün karşılaştırma listeleri, derinlemesine incelemeler, referanslar, vaka incelemeleri ve ihtiyaçları için en iyi seçeneği daraltmaya yardımcı olan diğer her şey gibi kaynakları arayacaktır.

Üzerinde düşünme aşamasındaki sorgular genellikle şuna benzer kelimeler içerir:

 • “[Product name] yorumlar.”
 • “En iyi [product]”
 • Ve “[brand name] vs. [competitor]”

Karar Aşaması Anahtar Kelimeleri

Son olarak, potansiyel müşteriler harekete geçmeye hazır oldukları bir noktaya ulaşır.

Satın almak istedikleri belirli çözüme odaklandılar ve en fazla, çizgiyi aşmaları için fazladan bir dürtmeye ihtiyaçları var.

Beklediğiniz gibi, karar aşamasındaki anahtar kelimeler yüksek düzeyde satın alma niyetini ifade eder.

B2C hedef kitleleri için bunlar genellikle aşağıdaki gibi terimleri içerir:

 • “Şimdi al.”
 • “İndirim.”
 • “Teslimat zamanları.”

B2B müşterileri için (satın alma süreci genellikle daha uzun sürer), karar aşamasındaki anahtar kelimeler aşağıdaki gibi ifadeler içerebilir:

 • “Demo.”
 • “Şartlar ve koşullar.”
 • Veya “ödeme planı”.

Hedef Kitlenizdeki Alıcı Niyetinin Belirlenmesi

Şimdi işletmeniz için uygun alıcı amaçlı anahtar kelimeleri nasıl bulacağınıza bakalım.

İnsanların nişinizde bir şey satın almak istediklerinde hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını öğrendikten sonra, bu terimleri SEO içerik stratejinize ve ücretli reklam kampanyalarınıza dahil edebilirsiniz.

Unutmayın, bu alıştırma, satın alma kararı verme yolunda olan arama yapan kullanıcılara hitap etmeyi amaçlamaktadır.

Elbette, yüksek hacimli anahtar kelimeleri hedeflemek, sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için gereklidir, ancak farklı satın alma amaçlarına sahip terimleri hedeflemek, bu ziyaretçileri ödeme yapan müşterilere dönüştürme becerinizi geliştirecektir.

Bunu göz önünde bulundurarak, uygun alıcı amaçlı anahtar kelimelerin bir listesini oluştururken dikkate alınması gereken bazı noktalar aşağıda belirtilmiştir.

İdeal Müşterilerinizin İhtiyaçlarını Düşünün

Ürününüzün veya hizmetinizin potansiyel müşteriler için çözebileceği farklı sıkıntı noktalarını detaylandırarak başlayın. Ne de olsa arama kullanıcıları, hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak içerik ve teklifler bulmak için Google’ı kullanır.

Kendinize sorun: Hedef müşterileriniz hangi zorluklarla karşılaşıyor? Onları ne motive ediyor? Ve bir satın almayı düşünürken hangi itirazları dile getiriyorlar?

İşletmenizin müşteriler için hem pratik hem de duygusal olarak çözebileceği çeşitli sorunların haritasını çıkardıktan sonra, hedef anahtar kelime listenizi oluşturmak için geçici bir dizi konuya sahip olacaksınız.

Mevcut Müşteri Tabanınızı Araştırın

Sonraki adım, hangi arama sorgularının halihazırda sitenize ziyaretçi getirdiğini ve dönüşümle sonuçlandığını anlamaktır. Bu, zaten iyi bir şekilde hitap ettiğiniz ve hangilerinin yetersiz hizmet ettiğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Belirli anahtar kelimelerin sitenizde orantısız miktarda satış sağladığını fark ederseniz, dönüşüm potansiyelinden gerçekten yararlanmak için içeriğinizi daha da yükseltmeye karar verebilirsiniz.

Aynı şekilde, hangi anahtar kelimelerin iyi performans göstermediğini bilmek, iyileştirme fırsatlarını ortaya çıkaracaktır.

Google Search Console ve Google Analytics hesaplarınızı inceleyerek hangi anahtar kelimelerin en fazla site trafiğini ve dönüşümü sağladığını öğrenebilirsiniz.

Bu araçlar, kullanıcıların şu anda sitenizle nasıl etkileşim kurduğunu söyler ve hangi sorguların en fazla tıklamayı sağladığını ve kullanıcıların farklı sayfalara geldiklerinde ne sıklıkta dönüşüm gerçekleştirdiğini ortaya çıkarır.

Ayrıca, herhangi bir ücretli arama ağı kampanyası yürütüyorsanız, en iyi performansı gösteren sorgu türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google Ads hesabınızı incelemeye değer.

Arama Motoru Davranışını ve Kullanıcı Sorgularını Analiz Edin

Alıcı amaçlı anahtar kelimeleri keşfetmenin başka bir yolu, insanların nişinizde hangi sorguları aradığını araştırmaktır.

Bu süreçte yardımcı olabilecek birkaç anahtar kelime araştırma aracı olsa da (buna daha sonra değineceğiz), ilgili konular etrafında manuel olarak Google’da arama yaparak alanınızdaki arama talebinin iyi bir resmini oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Arama çubuğuna bir sorgu girerken, Google’ın otomatik olarak önerilen anahtar kelimelere dikkat edin ve her sonuç sayfasının altındaki “ilgili aramalar” bölümüne dikkat edin.

Bu aynı zamanda, farklı anahtar kelimelerin arkasındaki alıcı niyeti düzeyi hakkındaki varsayımlarınızı test etmek için iyi bir alıştırmadır. Belirli bir sorgunun yüksek amaçlı sonuçlar vermesini bekleyebilirsiniz, ancak gerçekte, arama motoru sonuç sayfası (SERP) düşük amaçlı sonuçlarla doludur (veya tersi).

Ayrıca, bazı sorguların birden çok amaç kategorisine hitap eden karmakarışık sonuçlar ürettiğini de keşfedebilirsiniz. Bu durumlarda, daha net alıcı amaçları olan anahtar kelimelere öncelik vermek muhtemelen en iyisidir.

Alıcının Niyetini Anlamak İçin Çeşitli Kaynaklardan Yararlanın

Son olarak, hedef müşterilerinizle alakalı anahtar kelimeler ve konular ararken, ilham almak için birkaç farklı kaynaktan yararlanmayı unutmayın.

Muhtemelen satış ve müşteri hizmetleri ekipleriniz, anahtar kelime stratejinize dahil etmeniz için bir müşteri içgörü hazinesi üzerinde oturuyordur.

Ayrıca, ilgili YouTube videoları, Amazon incelemeleri, sosyal medya gönderileri, Quora tartışmaları vb. yorumlarında hedef kitlenizin sorunlu noktaları ve motivasyonları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Hedefin, müşterilerin satın alma yolculuğunun farklı düzeylerinde karşılaştıkları sorunları anlamak olduğunu unutmayın; böylece içerik üretebilir ve sitenizi onların arama gereksinimlerine göre optimize edebilirsiniz.

Alıcı Amaçlı Anahtar Kelimeleri Bulma ve Optimize Etme

Şimdi, hedeflenecek doğru alıcı amacı anahtar kelimelerini belirlemenize ve önceliklendirmenize yardımcı olacak birkaç yolu ele alalım.

Alıcıların İhtiyaçlarını Araştırmak ve Değerlendirmek İçin Doğru Araçları Seçmek

Bahsettiğimiz gibi, alakalı sorgular için arama sonuçlarını manuel olarak incelemek değerlidir, ancak kapsamlı bir hedef anahtar kelime listesi oluşturmanın etkili bir yolu değildir.

Bunun yerine, Ahrefs veya Semrush gibi birinci sınıf bir araştırma aracına aboneliğe yatırım yapmaya değer.

Bunun gibi araçlar, yüksek potansiyele sahip terimleri belirlemek için kullanabileceğiniz kapsamlı anahtar kelime önerileri, arama hacimleri ve sıralama zorluğu verileri sağlar.

Ayrıca, bu araçlar hangi sorguların rakiplerinizin sitelerine en çok trafik çektiğini analiz etmenize izin verir, böylece onlar için işe yarayan taktikleri taklit edebilirsiniz.

Optimizasyon İçin Dikkate Alınacak Çeşitli Anahtar Kelime Türleri

Son olarak, gerçek mekanda faaliyet gösteren bir işletme yürütüyorsanız, yerel anahtar kelimeleri içerik pazarlama stratejinize dahil etmeye kesinlikle değer.

Satın alma amacı yüksek olan yerel anahtar kelimeler “[product/ service] bana yakın,” “[type of retailer] şimdi aç” ve “[business type] içinde [location]”

Yerel aramalarda sitenizin görünürlüğünü artırma hakkında daha fazla bilgi edinmek için GBİ optimizasyonu kılavuzuna göz atın.

Son düşünceler

Alıcı amacına yönelik anahtar kelimeleri hedeflemek, daha geniş bir potansiyel müşteri havuzuna ulaşmanın, web sitenizin dönüşüm oranlarını iyileştirmenin ve işletme gelirinizi artırmanın en etkili yollarından biridir.

Yukarıda özetlenen ipuçlarını izleyerek, sitenizi satın almaya hazır alıcılar için optimize etme yolunda emin adımlarla ilerleyeceksiniz.

Ancak, SEO’nun tüm yönlerinde olduğu gibi, sürdürülebilir sonuçların stratejik planlamaya, dikkatli uygulamaya ve sürekli yol düzeltmeye bağlı olduğunu unutmayın.

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Resim: Inthon Maitrisamphan/Shutterstock