Her iki yılda bir olur.

Önce Jason Calacanis ve Mahalo, ardından ilk sosyal platformlardı.

Sesli arama ve akıllı asistanlarla tekrar gördük. Bir dakikalığına sıra TikTok’taydı. Sonra metaverse çizgiyi atladı.

Artık ChatGPT ve AI.

Elbette “SEO katilleri” hakkında konuşuyorum.

Arada sırada yeni bir teknoloji ortaya çıkıyor ve kaçınılmaz olarak üç şey oluyor:

  • Binlerce SEO uzmanı, kendilerini yeni konuda uzman ilan eden gönderiler ve vaka çalışmaları yayınlıyor.
  • Her yayın, “SEO öldü” makalesinin tozunu alır, tarihi değiştirir ve yeni teknoloji için bul ve değiştir yapar.
  • SEO her zamankinden daha güçlü olmaya devam ediyor.

Durulayın, tekrarlayın.

Aramanın bir karikatür kediden daha fazla canı var gibi görünüyor, ancak basit gerçek şu ki: Arama ölümsüzdür.

Nasıl arama yaptığımız, hangi cihazları kullandığımız ve cevabın bir web sitesine bağlantı olup olmadığı sonsuza kadar tartışmaya açık olacak.

Ancak kullanıcıların tamamlamaları gereken görevleri olduğu sürece, yardım için bir yere dönecekler ve dijital pazarlamacılar süreci etkileyecek.

Yapay Zeka Aramanın Yerini Alacak mı?

Şu anda yapay zekanın hem arama motorlarının hem de arama profesyonellerinin yerini aldığına dair bir ton yutturmaca var – bunun olduğunu görmüyorum. ChatGPT’yi başka bir araç olarak görüyorum.

Tıpkı bir bıçak gibi: Ekmeği yağlayabilir veya kendinizi kesebilirsiniz. Her şey onu nasıl kullandığınızda.

AI, arama motorlarının yerini alacak mı? Kendimize soralım!

Yapay Zeka Aramanın Yerini Alacak mı?ChatGPT’den ekran görüntüsü, Mart 2023

Bu oldukça iyi bir cevap.

Birçok SEO uzmanı (ben dahil) yıllardır algoritmayı kandırma günlerinin çoktan geride kaldığını söylüyor.

SEO, uzun bir süredir yavaş yavaş dijital pazarlamaya dönüşüyor. Kullanıcı niyetini, kişileri, kullanım durumlarını, rekabetçi araştırmaları, pazar koşullarını vb. dikkate almadan SEO yapmak artık mümkün değil.

Tamam, ama yapay zeka bunu bizim için yapmaz mı? AI işimi alacak mı? İşte çılgınca bir fikir: ChatGPT’ye soralım!

ChatGPT istemiChatGPT’den ekran görüntüsü, Mart 2023

Yapay Zeka İşinizi Elinizden Almayacak. Ancak Yapay Zekayı Nasıl Kullanacağını Bilen Bir SEO Daha Verimli Olabilir

Neden? Hadi dalalım.

Hala AI’dan basitçe yapamayacağı şeyleri yapmasını isteyen makaleler yazan birçok SEO uzmanı görüyorum – ve bu, büyük dil modellerinin gerçekte nasıl çalıştığına dair temel bir anlayıştan geliyor.

ChatGPT gibi yapay zeka araçları, bir veri tabanından herhangi bir bilgi almıyor. Bir indeksleri veya bilgi grafikleri yoktur.

Bir arama motorunun yaptığı gibi bilgileri “depolamazlar”. Sadece, üzerinde eğitildikleri materyale göre hangi kelimelerin veya cümlelerin geleceğini tahmin ediyorlar. Yine de bu eğitim materyalini saklamazlar.

Sırada hangi kelimelerin gelme olasılığının yüksek olduğunu belirlemek için kelime vektörlerini kullanıyorlar. Bu yüzden çok iyi olabilirler Ve ayrıca halüsinasyon.

AI interneti tarayamaz. Güncel olaylar hakkında hiçbir bilgisi yoktur ve bu bilgileri bilmediği veya saklamadığı için kaynak gösteremez. Elbette, kaynak göstermesini isteyebilirsiniz, ancak bu gerçekten sadece bir şeyler uydurmaktır.

Çok tartışılan gerçekten popüler konular için oldukça yaklaşabilir – çünkü bir sonraki kelimelerin gelme olasılığı gerçekten yüksektir – ancak ne kadar spesifik olursanız, o kadar fazla halüsinasyon görür.

Modeli eğitmek için gereken aşırı zaman ve kaynak göz önüne alındığında, AI’nın güncel olaylarla ilgili herhangi bir soruyu yanıtlaması uzun zaman alacaktır.

Peki Bing, You.com ve Google’ın Yaklaşan Ozanı Ne Olacak? Bunların Hepsini Yapabilirler, Değil mi?

Evet ve hayır. Kaynak belirtebilirler, ancak bu, onu nasıl uyguladıklarına bağlıdır. Büyük ölçüde basitleştirmek için, Bing saf bir sohbet robotu istemiyor.

Bing, sorgunuzu/anahtar kelimenizi arıyor. Ardından, normalde bu arama için döneceği tüm web sayfalarını besliyor ve yapay zekadan bu web sayfalarını özetlemesini istiyor.

Sen ve ben bunu halka açık yapay zeka araçlarında belirteç sınırlarına ulaşmadan yapamayız, ancak arama motorları yapabilir!

Tamam, Kesinlikle Bu SEO’yu Öldürecek. AI Sadece Her Soruyu Cevaplayacak, Değil mi?

Katılmıyorum.

2009’da (iPhone 3G’lerimizde Black Eyed Peas’i dinlerken ve Windows Vista’da MySpace ilk 8’imizi güncellerken), bir zamanlar Live adlı bir arama motorunun adı Bing olarak değiştiriliyordu.

Neden? Çünkü Bing bir fiildir. Bu, Bill Gates’in “Aramanın geleceği fiillerdir” demesine neden oldu.

Bu alıntıyı müşterilerle her fırsatta paylaşmayı seviyorum çünkü o gelecek şimdi.

Gates, insanların arama motorlarına eylem sözcükleri yazmasından bahsetmiyordu. İnsanların bir şeyi “yapmaya” çalıştıklarını ve aramanın işinin bunu kolaylaştırmak olduğunu kastediyordu.

İnsanlar genellikle aramanın, kullanıcıların bize ne istediklerini söylediği, reklam panosu veya TV reklamı gibi itici pazarlama değil, bir çekme pazarlaması biçimi olduğunu unutur.

Dijital pazarlamacılar olarak işimiz basit: Kullanıcılara istediklerini vermek.

Yine de kafa karışıklığı burada devreye giriyor.

Basit cevapları olan birçok sorgu için, açılır çerez politikası, bildirim uyarısı, bülten kaydı açılır penceresi ve reklamlar içeren bir web sitesine bağlantı, hiçbir zaman kullanıcının istediği şey olmadı.

O zamanlar sahip olduğumuz en iyi şeydi. Arama motorları hiçbir zaman web sitelerine bağlantı sağlama hedefiyle yola çıkmadı. Soruları yanıtlamak ve kullanıcıların görevleri tamamlamasına yardımcı olmak için yola çıktılar.

Daha ilk günlerden itibaren Google, hedefinin nasıl Star Trek bilgisayarı olmak olduğundan bahsetmişti; o zamanlar bunu yapacak teknolojiye sahip değildi. Şimdi, öyle.

Bu sorguların çoğu için, örneğin [how old is Taylor Swift?] veya [how many megabytes in a gigabyte?]web siteleri trafiği kaybedecek – ancak bu, muhtemelen hiçbir zaman hak etmedikleri trafik.

Zaten bu cevabın sahibi kim? Bunlar basit cevapları olan sorular. Kullanıcının görevi basitçe bir numara almaktır. Web sitesi istemiyorlar.

Akıllı SEO profesyonelleri, bir kullanıcının Taylor Swift biletleri satın almak, albümü veya konserleri hakkında incelemeler almak, diğer Swifties ile sohbet etmek vb. veya arayın.

ChatGPT’ye Karşı Neler Yapabilir? Ne yapamaz

ChatGPT birçok şeyi başarabilir.

Bana bir Excel formülünün veya MySQL sorgusunun nasıl yazılacağını göstermekte iyi, ancak bana asla MySQL öğretmeyecek, bana bir kurs satmayacak veya diğer geliştiricilerle veritabanı teorisi hakkında konuşmama izin vermeyecek.

Bunlar bir arama motorunun yapmama yardımcı olabileceği şeyler.

Konu tartışmalı olmadığı ve eğitim verilerinde görünecek kadar eski ve popüler olduğu sürece, ChatGPT birçok “ortak bilgi” sorusunun yanıtlanmasına da yardımcı olabilir.

O zaman bile, yine de %100 doğru değil – sayısız mem’de gördüğümüz gibi ve ünlü bir bankanın faizi düzgün bir şekilde nasıl hesaplayacağını bilmediği AI-yazılı makalesi için çağrıldığı gibi.

AI, NYC’de hakkında en çok konuşulan barları listeleyebilir, ancak bir insan gibi Eski Tarz bir kutu almak için en iyi yeri öneremez.

Dürüst olmak gerekirse, içerik oluşturmak için AI kullanmaktan bahseden tüm SEO profesyonelleri beni sıkmaya başladı. Soruları yanıtlamak güzeldir, ancak ChatGPT’nin gerçekten üstün olduğu nokta metin manipülasyonudur.

Ajansımda, içerik özetleri oluşturmaya, anahtar kelimeleri kategorilere ayırmaya ve kümelemeye, yönlendirmeler için karmaşık düzenli ifadeler yazmaya ve hatta verilen girdilere dayalı olarak XML veya JSON-LD kodu oluşturmaya yardımcı olmak için bir SEO aracı olarak ChatGPT’nin API’sini zaten kullanıyoruz.

Bunlar, çeşitli kaynaklardan tonlarca girdiye dayanır ve çok sayıda manuel inceleme gerektirir.

Yine de içerik oluşturmak için kullanmıyoruz. Diğer içerik parçalarını özetlemek ve incelemek için kullanıyoruz ve ardından bunları içgörü toplamak için kullanıyoruz. SEO’nun yerini almaktan daha az ve daha çok zaman kazandırıyor.

SEO Kalmak İçin Burada

Ya işiniz gerçekten “sahip olmadığınız” gerçekleri sergilemek üzerine kurulmuşsa? Öyleyse, muhtemelen endişelenmelisiniz – sadece AI hakkında değil.

Standart kopyalama görevleri yapay zeka tarafından gerçekleştirilebilir. Kişisel sitelerde yaptığım son testler burada bir miktar başarı gösterdi.

Ancak yapay zeka asla gerçek bir yazarın sağlayabileceği içgörüleri ortaya çıkaramayacak veya yeni fikirler üretemeyecek, en son trendlerden haberdar olamayacak veya deneyim, uzmanlık, yetki veya güven sağlayamayacak.

Unutmayın: Düşünmek, alıntı yapmak ve hatta bir veritabanından veri çekmek değildir. Sadece sonraki kelime olasılıklarına bakıyor.

Son zamanlarda Twitter biyografilerini güncelleyen binlerce SEO uzmanının aksine, yapay zeka konusunda uzman olmayabilirim ama bilgisayar bilimi diplomam var. Kullanıcı ihtiyaçlarını anlamak için ne gerektiğini de biliyorum.

Şimdiye kadar, hiçbir veri, insanların gerçek bir insan tarafından yazılmış benzersiz küratörlü içerik yerine otomatik olarak oluşturulan, yeniden ifade edilen içeriği tercih edeceğini göstermedi.

İnsanlar, yalnızca kendilerinin sağlayabileceği yeni fikirler ve içgörüler ister. (EEAT’e bir I eklersek, nereye gitmeli?)

İşletmeniz veya içeriğiniz içgörüler, derleme, güncel trendler, öneriler, sorunları çözme veya bir eylem gerçekleştirme yoluyla değer sağlıyorsa, SEO ve arama motorları hiçbir yere varamaz.

Zaman zaman şekil değiştirebilirler ama bu benim için sadece iş güvenliği anlamına geliyor ve ben bunda iyiyim.

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Resim: Elnur/Shutterstock