AdSense Ödemesini Ne Zaman Alabilirim

AdSense nedir sorusunu daha önce linkteki yazımızda açıklamıştık, bu yazımızda ise AdSense ile ilgili merak edilen diğer sorular ve gelirler üzerinde duracağız.

AdSense gelirlerinizin banka hesabınıza aktarılması için belirli bir kazanç seviyesine ulaşmanız gerekir. Ödeme almak için hesabınızda birikmesi gereken minimum bakiye miktarı Türkiye eşiğine göre 200 TL’dir. Websitelerinizden elde ettiğiniz gelirleriniz günlük olarak hesabınızda birikir. Youtube AdSense kazançlarınız ise bu panelde görünmez ama her ayın 15’inde kesinleşmiş kazançlarınıza eklenerek toplam bakiyenize yansır.

AdSense Kesinleşmiş Kazançlar Nedir

AdSense sistemine ödemeleri almadan önce ödeme almaya layık olmanız olmak gerekir. Ödeme alabileceğiniz resmi tutara kesinleşmiş kazanç denir. AdSense, sayfanızdaki veya kanalınızdaki tıklamalar ve görüntülemeler sonucunda ay sonu hesabınıza tutar olarak tık başına geliri aktarır ancak bu şekilde hesabınızda görünen miktar sizin kesinleşmiş kazancınız değildir. Ay sonuna kadar tıklamalar ve gösterimler sonucunda bir kazanç tutarı oluşur ve oluşan bu bakiye içerisinde geçersiz tıklama yani bot olup olmadığı kontrol edilir.

AdSense’nin Hilesi Var Mı

AdSense ile para kazanmak istiyorsanız hile yöntemlerinden kesinlikle uzak durmalısınız. AdSense’yi hiçbir yöntemle kandıramazsınız. Kandırsaydınız bile taşıma su ile değirmen dönmeyeceği için bu sürdürülebilir bir işlem olmayacaktır. En iyisi sitemizi nasıl hitlendirebiliriz ve google dostu içerikler (kullanıcı deneyimine değer veren içerikler) nasıl üretiriz onu sorgulamak ve yayıncılık ilkesi haline getirmektir.

AdSense Geçersiz Tıklama Nedir

AdSense geçersiz tıklamadan kasıt genellikle bir kişinin reklamlarına kasten tıklaması sayfayı yenilemesi aynı ip adreslerinden sistemi aldatmaya çalışmasıdır. Bu tarz durumlar AdSense değerlendirmelerinde gerek kullanıcılar, gerek botlar tarafından tespit edilebilmektedir ve bu sayede reklam verenlerin AdWords üzerinden reklam ağına ödediği ücretlerin esasına uygun olup olmadığı denetlenir ve reklam verenin parası güvence altına alınır ve reklam veren şahısın veya şirketin hakları korunmuş olur. Netice olarak ay sonu sistemin değerlendirmesinden başarıyla geçilmesi sonucunda kesinleşmiş kazanç ortaya çıkmış olur ve gelir 200 TL’yi geçmiş ise hesabınıza ayın 21 inden 31 ine kadar aktarılmış olur.

İlk Ödememi Aldım Şimdi Ne Olacak

Yayıncılık ilkelerinden ödün vermeden ve herhangi bir hataya sebe vermeden içerik üretmeye devam edin. Her türlü yasadışı yöntemden uzak durun. Eğer ilk değerlendirmede gözden kaçan eksiklikler ve botları aldatma olursa ikinci değerlendirmede ay sonuna kadar reklamlar alınır ve ay sonu ödeme yapılmaz bunun yanında durum ciddi ise hesabınız askıya alınır ve AdSense yetkilileri tarafından kontrol edilir ve aksi bir durumda hesabınız para kazanmaya kapatılmış olur veya tekrar incelemeye girer. İşin diğer bir boyutu ise adsense hilesi yaarsanız reklam veren (Adwords yayıncıları) kişi veya kurumların hakkına girmiş olursunuz. AdSense’de hile yapmanın hırsızlıktan farkı yoktur.

AdSense Banka Hesabı ve Adres Ekleme

AdSense hesabınıza banka adresinizi ekleyeceğinizde size ufak bir miktar para yatırılır. Bu parayı paneldeki ilgili alana küsüratına kadar doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor. Bu sayede herhangi bir yanlış hesap numarası vermediğimizi ve banka hesabının bize ait olduğunu doğrulamış oluyoruz. Adres içinde vermiş olduğumuz adrese Google tarafından bir zarf gönderiliyor ve bu zarftaki pin kodunu paneldeki ilgili yere girdiğimizde artık adres bilgilerimizi de doğrulamış oluyoruz. Eğer henüz hesabınız yoksa linkteki yazımızda paylaştığımız AdSense başvuru linkinden yeni hesap başvurusunda bulunabilirsiniz: AdSense Hesabı Aç

Adsense Hesabımın Güvenliğini Nasıl Sağlarım

Eğer AdSesne sistemine yeni başvuruyorsanız kimsenin bilmediği yeni bir mail adresi açmanızı öneririz. Bu adresinizi AdSense dışında başka bir yerde kullanmayın ve kimseyle paylaşmayın. Bu sayede hesabınız yani mail adresiniz ele geçirilemeyeceği için güvenlik konusunda en önemli adımı atmış olursunuz.