Son teknoloji dil modeli ChatGPT’nin arkasındaki şirket OpenAI, kullanıcı etkileşimini geliştirmek için en son sürümde altı yeni özellik duyurdu.

Önümüzdeki hafta kullanıma sunulması beklenen bu iyileştirmeler, çeşitli yeni özellikler ve kullanılabilirlik geliştirmeleri sağlayarak kullanıcı deneyimini optimize etmeyi amaçlıyor.

1. Bilgi İstemi Örnekleri

ChatGPT ile yeni bir konuşma başlatmak, hızlı örneklerin sunulması sayesinde artık daha sezgisel bir süreç olabilir.

6 Yeni ChatGPT Özelliği İstem Örneklerini İçerir &  Dosya YüklemeleriChatGPT’den ekran görüntüsü, Ağustos 2023

Kullanıcılar genellikle boş bir ekranı ürkütücü bulur ve diyalog başlatmada zorluklara yol açar. Bunu azaltmak için ChatGPT, yeni bir sohbetin başlangıcında örnek istemler sunarak kullanıcıları ilgi çekici sohbetlere yönlendirir.

2. Önerilen Yanıtlar

Diğer bir yeni öğe de ‘önerilen yanıtlar’dır. OpenAI, tartışmaya devam etmek için uygun seçenekler sunarak diyaloğu zenginleştirmeye çalışır.

Kullanıcılar, tek bir tıklamayla bir konuyu daha derinlemesine keşfederek yapay zeka modeliyle etkileşimleri daha dinamik ve çok yönlü hale getirebilir.

3. Varsayılan Model Olarak GPT-4

ChatGPT ayrıca, her üç saatte bir 50 mesajla Plus kullanıcıları için yeni varsayılan olan en son model sürümü GPT-4’ü yakalıyor.

Kullanıcılar, yeni bir sohbete başlarken varsayılan olarak GPT-3.5’e dönmez. Daha önce seçilen modelleri hatırlamak, kullanıcı etkileşimlerini düzene sokarak zamandan tasarruf etmeye ve kolaylık sağlamaya yardımcı olabilir.

4. Code Interpreter’a 10 Dosya Yükleyin

Tüm Plus kullanıcıları için mevcut olan Code Interpreter beta, şimdi on adede kadar yüklenmiş dosyayla ilgi çekici bir yetenek sunuyor. Aşağıdaki örnek, şimdi ChatGPT’den analiz etmesini isteyebileceğim, Semrush’tan dışa aktarılan anahtar kelime araştırma verilerini içeriyor.

6 Yeni ChatGPT Özelliği İstem Örneklerini İçerir &  Dosya YüklemeleriChatGPT’den ekran görüntüsü, Ağustos 2023

Code Interpreter’ın bu yeni yeteneği, derinlemesine pazarlama analizi ve veri çıkarma için yeni olanaklar sunuyor.

5. Daha Uzun Süre Oturum Açın

Oturum açma deneyimleri yeniden tasarlandı. Önceki iki haftalık oturum kapatma politikası kaldırıldığı için kullanıcılar daha uzun süre oturumda kalacak.

Ayrıca, yeni oturum açma sayfası daha davetkar ve kullanıcı dostudur.

6. ChatGPT Klavye Kısayolları

Son olarak, bir kod bloğunu kopyalamak için ⌘ (Ctrl) + Shift + C gibi klavye kısayollarının tanıtılması, işi hızlandırmak için tasarlanmıştır.

Kısayolların tam listesi ⌘ (Ctrl) + / tuşlarına basarak görüntülenebilir, üretkenliği artırır ve ChatGPT’yi tüm kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirir.

6 Yeni ChatGPT Özelliği İstem Örneklerini İçerir &  Dosya YüklemeleriChatGPT’den ekran görüntüsü, Ağustos 2023

ChatGPT Yeteneklerinin Geliştirilmesi

SEO ve dijital pazarlama topluluğu, içerik oluşturmaya, analiz gerçekleştirmeye ve iş akışlarını kolaylaştırmaya yardımcı olmak için büyük ölçüde ChatGPT gibi araçlara güvenir.

Kullanılabilirlik ve özelliklerdeki iyileştirmeler, SEO stratejistlerine, içerik pazarlama yöneticilerine ve bu araca güvenen diğer profesyonellere fayda sağlayarak üretkenliği ve etkinliği önemli ölçüde artırabilir.

Yeni özellikler listesi, ChatGPT Plus kullanıcılarının popüler Link Reader eklentisinin kaybolduğunu fark etmesinden bir gün sonra gelir ve yapay zeka ile web’de gezinme yeteneğini daha da sınırlar. Resmi Bing ile Gözat özelliği de Temmuz ayı başlarında kaldırıldı.


Öne çıkan görsel: Giulio Benzin/Shutterstock