Amerikalıların çoğu tekrar seyahat etmenin rahat olduğunu söylese de, maliyet ve enflasyon artık seyahatin önündeki en büyük engeller olarak COVID-19 endişelerinin yerini aldı.

Ancak seyahat ve turizm sektörü, insanların yeniden seyahat etmeye başlaması ve otellerin ve zincirlerin çevrimiçi seyahat acenteleri (OTA’lar) ve rezervasyon sitelerine karşı iş için rekabet etmesiyle hala oldukça rekabetçi olmaya devam ediyor.

Pandemi hafiflese ve seyahat artsa da, tüketici davranışı çarpıcı bir değişim geçirdi.

Bu nedenle otel markaları, en son stratejileri, trendleri ve taktikleri takip ederek ve 2023 ve sonrasında doğru araçları kullanarak, günümüzde ve gelecekte gezginleri çekmek için artan rezervasyonları, trafiği ve geliri artıracak şekilde SEO stratejilerini geliştirmelidir.

Veriler Sayesinde Destinasyonları Önceliklendirin

Optimizasyon çalışmalarınızı insanların seyahat etmek istediği konumlara odakladığınızdan emin olmak istiyorsanız, Destination Insights with Google’dan başkasına bakmayın.

Bu kullanışlı araç, size ABD’deki veya uluslararası alandaki en son seyahat trendleri hakkında fikir verir. Ayrıca trendleri karşılaştırabilir ve belirli destinasyonlar için görünürlüğünüzü artırmaya odaklanabilirsiniz.

Seyahat trendlerini izlemeHotel Insights By Google’dan ekran görüntüsü, Mart 2023

Örneğin, Las Vegas 23/12/22 ile 23/03/23 tarihleri ​​arasında ABD’deki en popüler destinasyondu.

Bellagio gibi bir otelle çalışıyor olsaydım, Las Vegas otelleri, marka, marka + coğrafi anahtar kelimeler, restoranlar, önlemler ve diğer ilgili anahtar kelimeler için ilk sayfada yer aldığımdan emin olurdum.

SEO stratejiniz için içgörü sağlamak için bir başka harika araç da Google Hotel Insights’tır. İşletmenizin rekabette öne çıkmasını sağlayacak araçlara ve ipuçlarına ek olarak, bölgenizde kimlerin konaklamak için arama yaptığına ilişkin veriler sağlar.

Aşağıdaki veriler, seyahat rezervasyonu yapmak isteyen tüketicilerin yıldan yıla (YOY) %10 ila %25 artış gösterdiği Nevada’dan alınmıştır.

Nevada içgörüleriHotel Insights By Google’dan ekran görüntüsü, Mart 2023

Nevada bölgesinde konumları olan bir seyahat markasıysanız, bu, hedef sayfalara odaklanmanıza yardımcı olacak iyi bir içgörüdür.

Yakınlarda yapılacak şeyler ve bölgedeki etkinliklerle içerik oluşturma veya yeniden kullanma fırsatları için mevcut içeriği ve çarpıcı mesafe anahtar kelimelerinizi inceleyin. Ayrıca, yerel aramanızın optimize edildiğinden emin olun.

Bu aracın bir başka mükemmel özelliği de, kullanıcıların bu bilgiyi ABD’den mi yoksa denizaşırı ülkelerden mi aradıklarını görebilmenizdir. Bu, uluslararası gezginleri hedeflemek ve daha da fazla potansiyel konuğa ulaşmak için içerik stratejinizi ve PPC kampanyalarınızı planlamanıza yardımcı olabilir.

Evden ve uzaktaki ziyaretçilerle ilgili bilgilerHotel Insights By Google’dan ekran görüntüsü, Mart 2023

Bir Marka Danışma Stratejisi ile Gezginlerin İhtiyaçlarını Karşılayın

Gezginlerin bilgi ihtiyaçlarını karşılamak ve Deneyim, Uzmanlık, Yetkililik ve Güvenilirlik (EEAT) göstermek için markalar her zaman yüksek kaliteli, faydalı içerik sağlamalıdır.

Gezginler bir seyahat rezervasyonu yapmayı düşünürken, destinasyonun kendilerine çekici gelip gelmediği, yakınlardaki ilgi çekici yerler, restoran seçenekleri ve diyet kısıtlamaları gibi çeşitli düşünceleri vardır.

Birçok gezgin, seyahat ilhamı için genellikle arama motorlarına güvenerek aylar öncesinden araştırma yapar.

Bir Google/Bain anketindeki kullanıcıların %95’i rezervasyondan sonra seyahatle ilgili siteleri ziyaret etmeye devam ettiğinden, otellerin kullanıcı yolculukları boyunca gezginlerin ilgisini çekmek için bir SEO marka konsiyerj stratejisine sahip olması gerekir.

Böyle bir strateji, bütüncül bir içerik yaklaşımı ve Millennials ve Boomers gibi kuşaksal segmentler ve maceracılar ve gurmeler gibi ilgi alanına dayalı segmentler gibi konuk profillerine ilişkin derin bir anlayış içermelidir.

Oteller, bireysel gezginlerle etkili iletişim için ilgi alanlarına uygun içerik sağlamalı ve belirli otel destinasyonunun üstüne ve içine yerleştirilmelidir.

Örneğin, “yemek mekanları” veya “dünya çapında yemek deneyimleri” gibi arama sorgularında iyi bir sıralama elde etmek için bir otel markasının web sitesinde, bir kapıcının amacını örnekleyen deneyim türlerini sergileyen içerik bulunmalıdır.

Bu içerik sadece otelin sunduklarıyla ilgili olmamalı, aynı zamanda bireysel gezginlerin özel ihtiyaçlarını da karşılamalıdır.

Örneğin, sadece lobideki restoranı önermek, bir gezginin ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyebilir. Markalar, dış restoranlar, restoranların ne zaman kapanacağı, otelin çevresinde yapılacak şeyler, turistik yerler, en iyi seyahat rotaları vb. için öneriler sağlamalıdır.

Bir marka konsiyerj stratejisi, otel markası web sitelerini ve bunların kişi tanımlama, yolculuk haritası ve içerik yoluyla gezginlerle bağlantı kurma rolünü tamamen yeniden düşünmeyi gerektirir.

Kapsamlı bir arama anlayışını, konular arasındaki bağlantıları ve gezginin yolculuğu boyunca yapılan sorguların amaç aşamalarını içerir.

GBP ve Yerel İlanlarınızı Optimize Edin

Google İşletme Profilinizi (GBP) optimize ederek, otel listeleriniz, coğrafi olarak değiştirilmiş anahtar kelimeler için sayfadaki normal organik listelerde listelenmenin yanı sıra Harita Paketinde görünebilir.

Bu, artan geliri, rezervasyonları ve organik trafiği artırabilir.

Tamamen optimize edilmiş listelemeler, otel listelemelerinizin yerel aramalarda üst sıralarda yer almasını sağlamak ve rezervasyonları ve elde tutmayı artırmak için tutarlı bir müşteri deneyimi sağlamak için işletmenize öncelik vermenize yardımcı olur.

İşte tam da bunu yapmak için en iyi ipuçlarım:

 • Listelerinizi önemli arama motoru dizinlerinde optimize edin. Gezginlerin oteli görebilmesi için Google Gönderileri oluşturun ve fotoğrafları optimize edin.
 • İncelemeleri yönetin ve yanıtlayın. Yerel incelemeler, potansiyel konukların karar verirken yararlandıkları en yararlı içerik olarak kabul edilir. Müşterilerinize ve işletmeniz hakkında bıraktıkları geri bildirimlere değer verdiğinizi göstermek için yorumları yanıtlayın. Bu çok önemlidir çünkü Google, yorumlarına yanıt veren işletmeleri daha yüksek sıralamalarla ödüllendirir.
 • Soru-Cevap bölümüne yanıt verin ve bir SSS bölümü oluşturun böylece otel markanız, işletmenizle ilgili konuşmayı kontrol edebilecektir.
 • Kullanıcıların otelinizi bulabilmesi için Google Haritalar raptiyenizin doğru konumda olduğundan emin olun.
 • Güzel fotoğraflar ve videolar gösterin otel, odalar ve restoran(lar) gibi olanaklar.
 • Konumunuzu ayırt etmek için özellikleri kullanın ve sağlık ve güvenlik önlemleri, Wi-Fi, erişilebilirlik vb. hakkında yolcularla ilgili ek ayrıntılar sağlayın.
 • Otel, restoran, spa ve diğer saatleri her zaman güncel tutun böylece kullanıcı ne zaman açılıp kapanacağını bilir.

Ayrıca, Google yeni arama görünümünü güncelledi ve yeni kontrol paneline alışmak önemlidir.

Google size profilinizi tamamlamak için yapmanız gerekenleri gösterecektir; ister özellikler, işletme açıklaması, web sitesi, telefon numarası, adres vb. ayrıntıları doldurun.

Google İşletme Profili Google İşletme Profilinden ekran görüntüsü, Mart 2023

Sosyal Medya Ekibinizle Çalışın

En popüler destinasyonlar, seyahat ipuçları, otel teklifleri, etkinlikler ve yakındaki ilgi çekici yerler hakkında içerik paylaşın.

Bu, görünürlüğü en üst düzeye çıkarmaya, daha fazla marka teşhiri oluşturmaya ve oteliniz hakkında daha fazla bağlantı ve vızıltı oluşturmaya yardımcı olabilir; bu da görünürlüğünüz, trafiğiniz ve geliriniz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Platformlar genelinde içeriğinizden en iyi şekilde yararlanmaya yönelik daha fazla ipucu ve püf noktası için Seyahat Markaları İçin İçeriği Yeniden Amaçlandırma: Eksiksiz Kılavuz’a bakın.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

İncelemeler, fotoğraflar ve videolar gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC), seyahat markalarının arama motoru sıralamalarını iyileştirmesine ve daha fazla müşteri çekmesine yardımcı olabilir.

Müşterileri yorum bırakmaya ve deneyimlerini sosyal medyada paylaşmaya teşvik etmek, seyahat markalarının ağızdan ağza pazarlamanın gücüyle potansiyel müşterilere ulaşmasına yardımcı olabilir.

Video Pazarlama

Video pazarlama, otellerin tesislerini ve hizmetlerini potansiyel konuklara sergilemesinin etkili bir yolu olduğundan, SEO stratejinizin önemli bir parçası olmalıdır.

Videolar; yüzme havuzları, spor salonları ve restoranlar gibi olanakları öne çıkarmanın yanı sıra odaları, manzaraları ve ambiyansı gösterebilir.

Oteller, izleyici için görsel bir deneyim yaratarak potansiyel konukların dikkatini çekebilir ve kendilerini tesise daha bağlı hissetmelerini sağlayabilir.

Video pazarlama, potansiyel konuklar arasında güven oluşturmaya da yardımcı olabilir.

Videolar, geçmişteki konuklardan veya çalışanlardan gelen referansları içerebilir, bu da markada güvenilirlik ve itimat oluşturmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, otelin mevcut ortamda özellikle önemli olan temizlik ve güvenlik taahhüdünü de sergileyebilirler.

Video pazarlama, diğer içerik türlerinden daha ilgi çekicidir, bu nedenle formatın hem markalar hem de tüketiciler arasında popüler olması şaşırtıcı değildir. Videolar, etkileşimi artırmaya ve daha geniş bir kitleye ulaşmaya yardımcı olabilecek sosyal medyada da paylaşılabilir.

Tanıtım videoları, otel markalarına pazarda rekabet avantajı sağlayabilir. Oteller, mülklerini ve hizmetlerini sergileyen yüksek kaliteli video içeriği oluşturarak kendilerini rakiplerinden farklılaştırabilir ve daha fazla rezervasyon çekebilir.

Önemli Web Verileri İçin Optimize Edin

Seyahat ve turizm gibi rekabetçi bir sektörde, sitenizi Önemli Web Verileri (CWV) için optimize etmek önemlidir.

Bu üç birleştirilmiş metrik, bir web sitesini Mayıs 2021’de bir sıralama sinyali haline gelen bir dizi temel performans göstergesine göre ölçmek için kullanılır. Bunlar şunları içerir:

 • En Büyük İçerikli Boya (LCP): Bir web sayfasının ana bölümünün yüklenmesi ne kadar sürer.
 • İlk Giriş Gecikmesi (FID): Web sayfasının etkileşimli hale gelmesinin ne kadar sürdüğü.
 • Kümülatif Düzen Kayması (CLS): Yükleme sırasında web sayfası düzeninin ne kadar hareket ettiği.

CWV’yi iyileştirmek için otel sitelerinin temiz kodu olmalı, ağır görüntüler için bir CDN kullanmalı, JS ve CSS’yi haricileştirmeli ve mobil uyumlu ve güvenli olmalıdır vb.

CWV’leri optimize etmemenin bir cezası yoktur, ancak zorlu rakiplerinizi geride bırakmanızı sağlayacak desteği veren faktör bu olabilir.

SSS’lerden Yararlanın ve Seslendirmeye Hazır Olun

Potansiyel misafirleriniz sorular soruyor ve cevapları otel markanız vermelidir.

Mevcut ve gelecekteki konukların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olmak için sitenize SSS yerleştirin, bu da otele yapılan aramaları en aza indirmeye yardımcı olabilir.

SSS’ler, zengin sonuçlarda görünmeleri ve organik arama potansiyelini en üst düzeye çıkarmaları için yapılandırılmış verilerle işaretlenmelidir.

Sesli aramayı kullanan tüketicilerle, içeriğinizin de sesli arama için optimize edilmesi gerekir:

[Hey Google, does the Hilton in  New York have a swimming pool?]

Markanız, bunun gibi bir sesli arama sorgusuna yanıt olarak gelirse, bir kullanıcının otelinizden rezervasyon yapmaya karar verip vermeyeceğini etkilemeye yardımcı olabilir.

Rakip Görünürlüğünü ve Performansını İzleme

Tüketicilerin otel arama şekli değişti. Bu nedenle, rakiplerinizin sıralamalarını her zaman izlemek ve şunları görmek önemlidir:

 • Hangi içeriği inşa ediyorlar.
 • Hangi pazar payına sahip oldukları.
 • Hangi yeni SEO stratejilerini deniyorlar.
 • Linkleri nasıl alıyorlar.
 • Ve sayfalarının ne kadar hızlı yüklendiği vb.

Oradan, test etmeye değer olabilecek hangi taktikleri ve stratejileri derleyebileceğinizi anlayın.

Bazen markalar kullanıcı deneyimine müdahale etmek istemedikleri için sitelerine içerik eklemekten hoşlanmazlar. Ancak, rakiplerinizin içerik ekleme olasılığı oldukça yüksektir.

Ve en büyük rakiplerinizden birinin önemli bir hedef sayfaya içerik eklediğini, içeriğin SSS’leri olduğunu, yapılandırılmış verilerle işaretlendiğini ve artık önemli bir hedef terim için ilk sayfada sıralandığını fark ederseniz, potansiyel olarak artımlı rezervasyonlar, marka bilinirliğini artırma vb.

Bu nedenle, rekabete ayak uydurmak ve hatta daha iyi performans göstermek için içerik oluşturmaya ve tanıtmaya değer olabilir.

Sonuç olarak

Salgının hafiflemesiyle birlikte insanlar yeniden seyahat etmeye başlıyor ve seyahat ve turizm sektörü yeniden yükselişe geçiyor.

Otel markaları için optimize edilmiş Google Yerel listelerine, bir kapıcı stratejisine, SSS’ye ve Önemli Web Verileri için optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak çok önemlidir. Bunun ötesinde, sağlam bir SEO ve PPC stratejisiyle birlikte sizi seyahat rezervasyonu yapmak isteyen müşterilerin önüne çıkaracak yararlı ve yardımcı içerik oluşturmalısınız.

Aksi takdirde, rakipleriniz ve OTA’larınız değerli arama motoru gayrimenkullerini ellerinden alacak ve markanızdan daha fazla artan görünürlük ve satış sağlayacaktır.

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Görsel: Pixel-Shot/Shutterstock