Covid-19 hakkında yapılan yeni bir araştırma hastalık ve cinsel bağa yeni bir ışık tuttu. Enfekte biriyle tüm yakın temaslar cinsel aktivitede bulunsanız da bulunmasanız da sizi 2019 koronavirüs hastalığına neden olan virüse maruz bırakabilir.

Virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında yahut konuştuğunda salınan teneffüs damlacıkları ile yayılır. Bu damlacıklar solunabilir yahut yakındaki bir kişinin ağzına yahut burnuna düşebilir. Öpüşme yahut öteki cinsel aktiviteler yoluyla bir kişinin tükürüğüyle temas etmek sizi virüse maruz bırakabilir. COVID-19’a sahip şahıslar ayrıyeten teneffüs damlacıklarını ciltlerine ve şahsî eşyalarına yayabilir. Cinsel partner, bu yüzeylere dokunarak ve akabinde ağzına, burnuna yahut gözlerine dokunarak virüsü kapabilir. Ek olarak, COVID-19 virüsü dışkı ile temas yoluyla yayılabilir.

Yeni Covid-19 ve seks araştırması yankı uyandırdı!

Şu anda COVID-19 virüsünün meni yahut vajinal sıvılar yoluyla bulaştığına dair bir ispat yok, lakin virüse sahip olan yahut virüsten kurtulan şahısların spermlerinde virüs tespit edildi. COVID-19 virüsünün cinsel yolla bulaşıp bulaşamayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya gereksinim var.

Bununla birlikte, Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri, tam olarak aşılandıktan sonra olağan aktivitelerinize devam edebileceğinizi söylüyor. Ayrıyeten, yurt dışı kaynaklarına nazaran bir kural yahut yasanın gerektirmediği durumlar dışında, rastgele bir ortamda maske takmayı bırakabilirsiniz. İkinci doz aşıdan sonra tam aşılı sayılırsınız. COVID-19 aşınız yoksa, diğerleriyle yakın temastan kaçınmaya devam etmeniz kıymetli.