Koronavirüs çıktığı birinci günden beri dünyayı değiştirdi. Karantinalar ile geçen uzun bir müddetten sonra virüse karşı birinci güçlü silahımız aşı keşfedildi. Aşılama çalışmaları sayesinde hayat biraz daha olağana dönmüş olsa da virüs yeni varyantlarıyla tehdit yaratmaya devam ediyor. Artık koronavirüsün yeni ve daha bulaşıcı bir varyantı ortaya çıktı.

İsrail’de Sıhhat Bakanlığı yetkilileri ‘AY.4.2’ isimli varyantın ülkede birinci sefer tespit edildiğini açıkladı. Sıhhat Bakanlığı Genel Yöneticisi Nachman Ash, Delta varyantının alt varyantı olan ‘AY.4.2’nin daha bulaşıcı olabileceğini de belirtti.

Yeni bir koronavirüs varyantı daha çıktı! Bu sefer daha bulaşıcı

Dünya genelinde şu ana kadar koronavirüs yüzünden 4.9 milyon kişi hayatını kaybetti. Maske, aralık ve paklık kurallarıyla yaşadığımız bu devirde virüs hala tehditini sürdürmeye devam ediyor. Farklı varyantların ortaya çıkmasıyla yeni bir dalga da kapıda olabilir mi sorusu akıllara geldi. En son bilhassa ABD’yi kasıp kavuran Delta varyantından sonra artık öbür bir varyant daha ortaya çıktı.

İsrail’de Sıhhat Bakanlığı yetkilileri ‘AY.4.2’ isimli varyantın ülkede birinci kere tespit edildiğini açıkladı. Kelam konusu hadisenin Avrupa’da birkaç ülkede de görüldü. İsrail’deki taşıyıcının 11 yaşındaki bir çocuk olduğu da belirtildi. İsrail Sıhhat Bakanlığı Genel Yöneticisi Nachman Ash mevzuyla ilgili, “Alt varyant muhtemelen Delta varyantından daha bulaşıcı. Lakin ortada kıymetli ölçüde bir fark yok. Her vakit varyantlar olacak. Onları takip etmeli ve şayet gerekirse özel tedbirler almalıyız” tabirlerine yer verdi.