Dün toplumsal medya YemekSepeti’nin hacklenmesi olayıyla karıştı. Kısa müddette gündeme oturan olay da binlerce kullanıcının datalarının çalındığı argüman ediliyordu. Türkiye’nin en çok tercih edilen uygulamalarından biri olan YemekSepeti tarafından mevzuyla ilgili bir açıklama geldi.

Şirket açıklamasında “kötü niyetli birtakım bireylerin kaynağı muhakkak olmayan bilgileri Yemeksepeti ile ilişkilendirerek yayınlama tehdidiyle fidye talebinde bulundukları” belirtildi.

YemekSepeti hacklenme argümanlarına şirketten açıklama geldi!

Şirket açıklamasında “Yemeksepeti olarak bu tip yasadışı talepleri değerlendirmeye dahi mümkün olmadığını belirterek, mevzuyla ilgili tüm resmi kurumları bilgilendirdiğimizi ve yasal süreci başlattığımızı söz etmek isteriz” sözlerine yer verdi.

“Yemeksepeti olarak kullanıcı datalarını müdafaanın en temel önceliğimiz olduğunu ve bu kapsamda siber güvenlik önlemlerimiz en üst seviyede aldığımızı vurgulamak isteriz. Bu son olayla kontaklı olarak da Yemeksepeti sistemlerinde bir bilgi ihlali olup olmadığı uzman takımlarca ayrıntılı bir formda araştırılmış, rastgele bir data ihlali ya da hırsızlığı katiyetle tespit edilmemiştir. Öteki taraftan, bir bilgi hırsızlığı yaşanması durumunda yapılması gerekenler kanunlarla açıkça belirlenmiş olup, Yemeksepeti olarak bugüne kadar yaptığımız üzere kanunlara uygun biçimde açık ve şeffaf bir süreç yürüteceğimizi kamuoyuna duyururuz.”