Sağlam gelir “, Xiaomi’nin üçüncü çeyreğin sonuna denk gelen yeni mali raporunda birkaç defa yer alan bir tabir. Şuurlu bir katılık: Birinci sayılara bakacak olursak, toplam kâr , 2020’ye kıyasla %8,2‘lik bir büyümeyle neredeyse 11 milyar Euro’ya (78,1 milyar yuan) ulaştı. Firma tabiri caizse uçuşa geçti.

Ayrıyeten, geçen yılın tıpkı devrine nazaran net kara bakarsak: şirkete nazaran bu düzeltilmiş net kâr %25,4’lük bir artışı temsil ediyor. Azamî genişleme ve yatırım periyodunda azamî karlılık. Bunu ise nasıl yaptılar? İşin anahtarı, internet hizmetlerine ve IoT (Nesnelerin interneti)‘a odaklanan yeni planlardan geçiyor.

Buna örnek vermek gerekirse: 500 milyondan fazla etkin kullanıcıya MIUI’nin 22 Kasım 2021 itibariyle ulaştığı sayı bu.

Xiaomi ilerlemeye devam ediyor

Şirketin ‘Akıllı Telefon × AIoT (Objelerin Yapay Zekası)’ stratejisini güçlendiren devasa bir tabanı var. Geçenlerde dedikleri üzere: “Xiaomi cihanına birçok akıllı telefondan birinin müşterisi olarak girersiniz ve sizi devasa bir ekosistem içine alır”.

Diğer bir açıklayıcı bilgiyle kontaklı nokta ise: 2021’in bu üçüncü çeyreğinde, Xiaomi sadece İnternet hizmetlerinden 1 milyar avro gelir elde etti. Bulut depolama, uygulamalardaki ödemeler ve ayrıyeten IoT ile bağlantılı rastgele bir hizmet üzere taşınabilir hizmetlerden de bahsediyoruz.

Geçen yılın birebir devrine kıyasla yatırımcıları megalomanik satın almalar önermeye davet edenlerin sayısında %13’lük çok dikkate bedel bir artış yaşandı. Buna bakarak Xiaomi ekosisteminin performansının her zamankinden daha uygun olduğu açıkça görülüyor.

Şirketin telefonda üçüncü olmasına karşın televizyonda önder olduğu Çin’e göz atarsak, Xiaomi %33 daha büyüterek ödemeli TV hizmetine 4,7 milyon abone ekledi. Yüzde olarak yıllık %13,5’lik bir artıştan bahsediyoruz. Bölümde diğer hiçbir firma bu kadar büyümemiştir. Bu ortada, Xiaomi şu anda Amagi hizmeti aracılığıyla fiyatsız AvoD (Reklam Tabanlı Talep Üzerine Video) kanallarından oluşan bir platforma sahip.

Xiaomi bu formda gelişti

Reklam satmak için alan bırakmak kelam konusu olduğunda bile kârlılığa dönüşen büyüme: 2021’in üçüncü çeyreğinde, Xiaomi’nin reklam geliri 4,8 milyar yuan (666 milyon avro) oldu. Muvaffakiyet nerede? ” Yüksek kaliteli akıllı telefon kullanıcılarının yüzdesi ve daha güçlü para kazanma yeteneklerinden ” çıkmıştır.

Xiaomi’nin “katma değer” anahtarına ulaşmayı başardığı açık. Sayılar, sadece taşınabilir hizmetler kısmında yıllık %110,0 artış ve 1,500 milyon yuan karla Çin dışında da tekrarlanıyor. Markanın, araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmaya çalıştığını bu sayılardan anlayabiliriz: Xiaomi, 2021’in birinci üç çeyreğinde yaklaşık 9,3 milyar yuan, neredeyse 1,3 milyar Euro harcadı.

Herkes için Xiaomi ve Redmi telefonlar

Telefondaki “plan” ile ilgili olarak, hareketler emsal bir eğilim izliyor. Xiaomi, sadece son çeyrekte 40.9 milyar yuan ciro ile 11 dış pazarda ve öteki 59 bölge ortasında birinci beşte başkan olarak konumlanmayı başardı.

Avrupa’da %21,5 hisse ile 2. sırada, daha evvel de orta sıra bildirdiğimiz üzere, Hindistan pazarını saymazsak 2021’in üçüncü çeyreğinde Xiaomi, geçen yıla nazaran %130 artışla yaklaşık 7 milyon akıllı telefon sattı.

Canalys raporuna nazaran payların geri kalanı Latin Amerika’da %11,5, Orta Doğu’da %16,3 ve Afrika’da %7,3 olmakta. Hindistan’da liderliği 16 çeyrektir konsolide eden firma rakipsiz olarak tam bir buçuk yıl iktidar kaldı.