Xiaomi, aygıtlarının üretim alanını değiştirmek istiyor üzere görünüyor. Yakın vakitte üretimin Türkiye‘ye taşınmasını sağlayan firma artık farklı bir ülkeye daha üretim bandı açacak.

Bu açılım Lei Jun’un Çinli şirketi ile mahallî ortaklarından biri ortasındaki işbirliği sayesinde, gelecek yıldan itibaren net bir formda başlayabilecek. Bu ortak, ayrıyeten öbür bir şirketinde yan kuruluşu durumunda.

Xİaomi yeni üretime başlıyor

Elimizdeki bilgilere nazaran, Xiaomi için akıllı telefon üretiminde bir taraf değişikliğinden bahsediliyor. Pakistan üretim yapılacak bölge olacak. Marka, taşınabilir aygıt üretiminin coğrafyasını genişletiyor ve Ocak 2022‘de Pakistan‘da montaja başlayacak.

Pazartesi günü Pakistan Menkul Değerler Borsası’na sunulan bir notta şunlar yazıyordu:

Global tüketici elektroniği ve akıllı telefon devi Xiaomi, Air Link Communication Limited‘in tamamına sahip olduğu bir yan kuruluşu olan Select Technologies (Pvt) Limited‘e Pakistan‘daki cep telefonları için bir üretim ortağı olarak katıldı.

Air Link Communication Limited’in tamamına sahip olduğu bu yan kuruluşunun temel maksadı, muhakkak markaların taşınabilir aygıtları için ek üretimini üstlenmek olacaktır. Bu, şirketin sırf Xiaomi için değil, başka markalar için de akıllı telefonlar üreteceği (yahut daha doğrusu bir ortaya getireceği) manasına geliyor.

Bu proje ile başlangıçta, yılda yaklaşık 2,5 yahut 3 milyon akıllı telefonun üretimine ve montajına odaklanılacak ve yılda yaklaşık 450 milyon dolarlık gelire katkıda bulunacak. Xiaomi, Huawei‘nin bıraktığı boşluğu hissettiği için Çin dışındaki operasyonlarını genişletmeyi düşünüyor. Sayılar da firma lehine yükselmeye devam ediyor.

Şimdiki listelerde Xiaomi‘nin şu anda dünyanın en çok satan akıllı telefon markası olduğunu ve hem Apple hem de Samsung‘dan daha yeterli performans gösterdiğini görmek mümkün.

Bakalım Xiaomi bu yükselişi sürdürebilecek mi?