Windows 11 ile ilgili en tanınan güncellemelerden birisi de vazife çubuğunun yeni çalışma haliydi. Klasik sürükle ve bırak fonksiyonelliğini kaybeden Windows 11 kullanıcıların geneli için büyük bir sorun oldu. Lakin Microsoft, bu hoşnutsuzluğun farkında ve bunu düzeltmek için çalışmalara başladı.

Misyon çubuğundan sürükleyip bırakma özelliği Windows 11’e geri dönecek

Sürükle-Bırak özelliğine ek olarak misyon çubuğunun diğer sıkıntıları olduğunu da biliyoruz, fakat şu anda bu çözülüyor üzere görünüyor. Deskmodder’den alınan kaynağa nazaran, Microsoft vazife çubuğuna sürükle ve bırak simgeleri yeteneğini geri getirme üzerinde çalışıyor. Bu fonksiyonellik yıl sonundan sonra hazır olacak. Daha erken gelme ihtimali de bulunan özelliği Windows 11 kullanıcıları güzel karşılayacaklardır.

Yapı 22458‘de bu özellik aslında saklı olarak bulunuyordu. Olağan ki özelliğin çalışması için kayıt defterini değiştirmeniz de gerekiyordu. Microsoft sayısız alanda özellikler için çalışıyor lakin şimdiye kadar Windows Insider programında gördüklerimizin haricinden fazlasını bizlere göstermedi.

Görünüşe nazaran yazılım devi yeni vazife çubuğunun kolaylığını kabul ediyor ve çok yakında bu üretkenliği geri kazandıracak. Birçok kullanıcıda bu adım için Microsoft’a teşekkür edecektir. Gerçek şu ki, üretkenliği artıran bir şirketin en tanınan özelliklerinden birini kaldırması aslında hiç de mantıklı değildi.

Ekim 2022 güncellemesine kadar sürükle-bırak özelliğinin gecikmeyeceğini ve bu fonksiyonelliği rastgele bir orta yama aracılığıyla alacağımızı umuyoruz. Microsoft, yeni işletim sisteminin başarılı olmasını istiyorsa, Windows‘u tanımlayan mevcut ve kullanışlı özellikleri geri getirmesi gerekiyor.