Çalışan bir USB-C irtibat noktasına sahip dünyanın birinci iPhone‘u geçen ay piyasaya sürüldü ve artık açık artırmaya çıktı. Doğal ki resmi olarak resmi kanallardan satılmıyor hatta onu satan Apple‘ın kendisi de değil. Hala üniversitede olan bir mühendisin çılgın projesi olarak hayata geçti.

İsviçre Federal Politeknik Okulu‘nda okuyan robotik kısmı öğrencisi Ken Pillonel, bu aygıttan sorumlu. Usb-C’li bir iPhone beklemekten bıkmış ve o anın hiç gelmeyeceğini görünce işe koyulmuş.

Birkaç aylık araştırma ve çalışmalardan sonra Pillonel, bir iPhone X‘e büsbütün fonksiyonel bir halde entegre bir USB-C ilişki noktası eklemeyi başarmış.

İşte birinci Usb-C İrtibat Noktasına Sahip iPhone!

Bu iPhone bir mühendis tarafından çok fazla uğraş, profesyonel materyal ve ekipmanla yapılmış. Değiştirilmiş USB-C temas noktası, şarj aygıtı, bilgi transferi, geri dönüşümlü ve olağan bir iPhone üzere çalışmaya devam ediyor. İşin enteresan tarafı ise aygıt artık eBay’de satılıyor.

Bu makaleyi yazarken, en yüksek teklif 85.550 Dolar’ı görmüştü. Açık artırmanın 11 Kasım’da kapanacağı düşünülürse bu fiyatın 100.000 Doları’ı göreceği varsayım ediliyor. Yalnızca 144 teklif ile fiyat bu noktaya gelmiş.

USB temas noktasına sahip bir iPhone‘a muhtaçlık duyanlardan biriyseniz, Bir Type-C to Lightning adaptörü satın almanızı öneririz. Bu aygıt için yaklaşık 85 adet iPhone 13 satın alma maliyetinden daha fazla ödemeniz gerekecek. İşte zevkler maalesef tartışılmıyor.