Olay sayılarında genç nüfusun sayısı artıyor. Bu da üniversite öğrencileri için kimi soruları akıllara getirdi. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca “şu an etkin olaylarımızın yaklaşık %40’ı 23 yaş altı vatandaşlar” açıklamalarında bulunmuştu.

Açıklamanın akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, “üniversitelerimizde de eğitim öğretimin kesintisiz sürmesi konusunda kararlıyız.” demişti.

Genç nüfusta olay sayıları artıyor

Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri hayat durmuş durumdaydı. Okullar bir müddettir online eğitim yapıyordu. Bu sene aşının da bulunması ve aşılama sürecinin başlamasıyla yüz yüze eğitime geçildi. Ama okulların açılmasıyla birlikte olay sayılarında da artışlar başladı. Bakan Koca durumun ehemmiyetine dikkat çekip “gençleri aşı olmaya ve aşılarını tamamlamaya davet ediyorum.” açıklamasında bulundu.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde: “Uzaktan da olsa eğitimin devam ettirilmesi elbette kıymetlidir lakin bunun yüz yüze eğitim deneyiminin yerini tutmayacağı açıktır. Her türlü önlemi aldık, eylül ayı başından itibaren okulları açtık. Üniversitelerimizde de eğitim-öğretimin kesintisiz sürmesi konusunda kararlıyız.” tabirlerini kullandı.

Fahrettin Koca ise aşılama sürecinin değerinin altını çizdi ve okulların açılmasıyla olayların artışına dikat çekti. “Üniversiteli kardeşlerimizi eğitimlerini kesintisiz sürdürebilmek ve sevdiklerine virüs taşımamak için süratle ve topluca aşı olmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki, şu an faal olaylarımızın yaklaşık %40’ı 23 yaş altı vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Aşı programımızda da bir ölçü yavaşlama hissedilir hale geldi. Aşıların etkililiği ve hastaneye yatışları azalttığı tartışmasız bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır. Aşı olarak toplum bağışıklığını elde etmeli ve salgının seyrine dur demeliyiz. Yakında yaşanmaya başlayan hareketlilik sebebiyle bilhassa üniversite öğrencilerimizi ivedilikle aşı olmaya ve aşılarını tamamlamaya davet ediyorum.” sözleri kullanıldı.