Koronavirüs için aşılama çalışmaları sürat kesmeden devam ediyor. Birinci iki dozun uygulamalarının akabinde artık üçüncü doz için süreçler başlatılıyor. Fahrettin Koca Bilim Konseyi toplantısının akabinde yazılı bir açıklama yaparak aşılarla ilgili süreçleri duyurdu. Bakan Koca: “BioNTech aşısı yaptıran ve üzerinden 6 ay geçen 18 yaş ve üzeri tüm vatandaşlarımız 3. doz aşılarını istedikleri aşı cinsinden olabilecek” sözlerini kullandı.

Üçüncü doz koronavirüs aşısı için süreçler yarın başlıyor!

Fahrettin Koca ayrıyeten, “Aşıların 3 ila 6 ay ortasında en çok gözetici özellik gösterdiği belirlenmiştir. Bu bakımdan hatırlatma dozu aşılarının yapılması gerekmektedir. Daha evvel 60 yaş üzeri vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılarına başlanmıştı. Bugün yapılan değerlendirmede 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılamasının başlatılmasına karar verilmiştir. Yarından itibaren mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay vakit geçmiş 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız hatırlatma dozunu istedikleri aşı cinsinden olabileceklerdir.” sözlerine yer verdi. Bakan Koca’nın yazılı açıklaması;

“Koronavirüs Bilim Şuramız bugün risk kümesindeki vatandaşlarımızın durumu, salgının seyri ve aşı programı gündemi ile toplandı. Toplantımızda ele alınan değerli sonuçları sıralamak isterim:

Hadise sayılarının yaş dağılımı ile vefatların yaş dağılımları dikkate alındığında son 1 ay içindeki olayların %15’i 60 yaş üzeri vatandaşlarımızdan oluşuyor. Lakin, vefatların %84,8’i 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımızdır. Büyüklerimizi muhafaza zorunluluğumuz hala devam ediyor. Gençler hastalığı daha hafif geçirseler de virüsü hastalığı ağır geçirebilecek bireylere taşıyabilmektedir. Ayrıyeten aşıların temel esirgeyici tesiri, hastaneye yatışların ve ölümlerin engellenmesindedir. Büyüklerimizi korumak için gençlerimizin önlemlere uyması hayati ehemmiyet taşımaktadır.

Yerli aşımız Turkovac da gündemimizdeki değerli bir husustu. Daha evvel sizleri kendi aşımızı kullanıma alabilmek için istekli olmaya davet etmiş ve 3.000 istekli ile yerli aşımızın seri üretime geçebileceğini tabir etmiştim. İstekli olan vatandaşlarımıza çok teşekkür ederek bugün itibariyle 2.000 istekli sayısına ulaşmış bulunduğumuzu müjdelemek isterim. Hala 1.000 gönüllüye muhtaçlık var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu gücü hayata geçirmek için 18-59 yaş ortası 2 doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımızı hatırlatma dozu için Turkovac gönüllüsü olmaya davet ediyorum.

Okul çağındaki 8-16 yaş kümesindeki çocuklarımızın toplam olaylar içindeki oranı yaklaşık %10 düzeyinde düşüş göstermiştir. Okul çağındaki çocuklarımızın olaylar içindeki oranının azalıyor olması salgının seyrini olumlu etkileyebilecektir.

Günlük hadise sayılarının süratli tırmanışlar göstermemesi sıhhat tesislerinin yükünün denetim edilebilir kalmasını sağlamaktadır. Hastanelerimizde servis ve ağır bakım yatak doluluk oranlarının denetimli seyri kıymetli bir garantidir.”