Twitch Türkiye’de ortaya çıkan dolandırıcılık ve kara para aklama olayları ortalığı karıştırdı. Olağanda oyun severlerin ilgi odağı olan platformun ismi skandala karıştı. Oyun oynayan şahısların canlı yayın açıp izlemek isteyenlerle paylaştığı platform şu anda bir skandalla boğuşuyor.

Kimi yayıncıların, kredi kartı hırsızlığına karışan çetelerle anlaşarak bu yolla para kazandığı skandalı ortaya çıktı. Hırsızlar yayıncılara çalıntı kartlar üzerinden bağış yapıp sonra bu paranın bir kısmını geri alıyorlarmış. Bu olayların duyulmasının akabinde Twitch’e karşı bir boykot başlatıldı.

Twitch skandalında son durum ne?

Oyun basının öncülerinden Playerbros’a açıklamada bulunan Twitch sözcüsü bahisle ilgili: “Topluluğumuzu, yasaklanmış davranışlarda bulunan hesaplara karşı kararlı adımlar atmaktan çekinmediğimizi temin etmek istiyoruz. Twitch’te finansal dolandırıcılığı tertipli olarak önlemek ve yalnızca Eylül ayında, para kazanma araçlarımızı berbata kullanmaktan ötürü Türkiye’deki 150’den fazla ortağımıza karşı harekete geçtik ve bu durumdan etkilenen şahıslarla bağlantıya geçtik” tabirlerini kullandı.

Artık olaylara canlı yayınlarıyla tanınan Jahrein de dahil olmuş görünüyor. ‘Jahrein‘ ismiyle bilinen Ahmet Sonuç, paltformda ortaya çıkan kara para aklama savlarına ait söz vermeye emniyete çağrıldı. Hususla ilgili Sonuç , “Dosyaları ortaya ben çıkartmadım ancak erişimimden dolayı daha çok insanın ulaşmasını sağladım. Bu sebepten tabirime başvurmak istediler. Yanlış anlaşılma olmasın” sözlerine yer verdi.