Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B ile ilgili açıklamalara yer verdi. Bir müddettir üzerinde çalışılan uygu hakkında açıklama yapan Karaismailoğlu birtakım soru işaretlerini giderdi.

Bakan tarafından yapılan yazılı açıklamaya nazaran çalışmalar genel sınırlarıyla tamamlanmış durumda. Böylelikle fırlatma tarihi de aşikâr olmuş. Karaismailoğlu’na nazaran Türksat 5B Aralık ayının sonunda fırlatılacak. Fırlatma süreci SpaceX‘in Falcon 9 roketi ile gerçekleştirilecek.

Türksat 5B Uydusu için geri sayım başladı!

Türksat 5B beraberinde bir çok güzelleştirme getirecek. Fırlatma sürecinin akabinde 42 derece doğu yörüngesindeki uyduların yedekliliğini ve mevcut bağlantı kapasitesinin artırılmış olacak. Bu kapasite artışı Türksat 5B ile 15 katına çıkacak. Uydunun ömrü ise 35 yıl.

Karaismailoğlu “Mevcut proje takvimine nazaran 2021 yılı Aralık ayının sonunda Türksat 5B uydusunun Space X firmasının, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden Falcon 9 tip roketiyle fırlatılması planlanıyor.”açıklamasında bulundu.

“Frekansın tekrar kullanımı ve çoklu hüzme kapsama konseptlerinin kullanıldığı Ka-Band yararlı yükü ile toplamda 55 Gbps’den daha fazla bilgi iletim kapasitesi sağlayacak. Türkiye’nin uydu bilgi irtibat kapasitesi olan Ka-Band kapasitesini 15 kattan fazla artıracak olan Türksat 5B, uydu haberleşmesinin kullanıldığı bilhassa denizcilik ve havacılık üzere ticari kesimlerde aktif bir biçimde yerini alacak.”
sözleri kullanıldı.