Türkiye uzun vakittir Eurovision müzik müsabakasına katılmıyor. Bildiğiniz üzere müsabakaya en son 2012 yılında katılmıştık ve ülkemizi Can Bonomo Love Me Back isimli müzik ile temsil etmişti. Yedinci olduğumuz bu müsabakanın akabinde maalesef ki bir daha Eurovision’a katılmadık.

Türkiye Eurovision 2022’de de yok

Geçen on yılın akabinde Türkiye’nin 2022 yılında müsabakaya geri dönebileceği konuşuluyordu. TRT Genel Müdürü İbrahim Eren tarafından yapılan Eurovision ile görüşmelere tekrar başlandığı açıklaması, içimizdeki umutları arttırmıştı. Fakat gelecek sene yarışa katılacak olan ülkelerin açıklanması ile birlikte umutlarımız suya düştü. Uzun lafın kısası Türkiye, 2022 yılında da Eurovision’da olmayacak.

56. kere düzenlenecek olan müsabakaya 41 ülke katılacak. Puanlamada yapılan haksızlıkları ileri sürerek 2012’den beri Eurovision’a gitmeyen Türkiye’nin haricinde Andorra, Bosna Hersek, Lüksemburg, Slovakya ve Macaristan üzere ülkeler de yarışta yer almayacak. Son vakitlerde ülkemizin de bu platformda yer alması gerektiğini savunan çok fazla kişi vardı. Lakin onların da hayalleri bir sonraki seneye kaldı.