Son yıllarda Türkiye yenilenebilir güç tarafında değerli işler başarıyor. Hem rüzgar, hem de güneş gücü tarafında Türkiye’nin coğrafik bir avantajı var. Bu avantajı kullanarak ucuz yollu elektrik gücü üretmek çok güç değil. Bu noktada kıymetli olan öge hakikat adımları atabilmek.

Uzun bir müddettir Bingöl’de yeni bir güneş güç santrali üzerine çalışmalar devam ediyordu. Tam 200 bin güneş panelinin yer aldığı bu santral geçtiğimiz gün hizmete açıldı. Pekala bu güneş santralini bu kadar kıymetli kılan temel öge ne?

Türkiye Avrupa’ya fark attı! Bu sefer sahiden kıskanacaklar!

Çabucak belirtelim. Bingöl’de kurulan bu santral Avrupa’nın en büyük güneş santrali. Avrupa’nın pek çok ülkesinde güneşlenme mühleti Türkiye’den daha az olduğu için kurulacak olan benzeri bir santralde dahi bizdeki kadar çok randıman alınamayacaktır.

Hali hazırda Avrupa’nın pek çok ülkesi güç gereksinimini nükleer santrallerden karşılıyor. Ama nükleer santralleri kapatıp, yenilenebilir güce dönüşüm için pek çok plan yürürlüğe konulmuş durumda.

Bu ortada merak edenler için belirtelim. Güneş santralleri bulutlu havalarda dahi elektrik gücü üretebiliyor. Yani havanın büsbütün bulutsuz, güneşli olması gerekmiyor.

Umarız önümüzdeki süreçte bu santrallere yenileri de eklenir. Böylelikle elektrik üretiminde dışa bağımlı bir sistem de tarih olacaktır.