Klasik dikey hiyerarşik yapı ve unvanlar yerine çevik gruplar oluşturan TOGG, insan ve inanç odaklı bir kurum kültürü inşa ettiğini milletlerarası bir sertifikayla tescilledi. 5 kıtada, 60’tan fazla ülkede kurum kültürünü destekleyen Great Place to Work Enstitüsü’nün yürüttüğü programda “güvenilirlik”, “saygı”, “hakkaniyet”, “gurur” ve “grup ruhu” başlıkları üzerinden çalışanların kurum kültürüyle ilgili tecrübelerini ölçen çalışmayı muvaffakiyetle tamamlayan TOGG, sertifika almaya ve “En Âlâ Patronlar Listesi”ne girmeye hak kazandı.

“Çevikliğe mani olacak uygulamalara yer vermiyoruz”

TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş, yeni bir tertip olmalarına karşın, itimat ve aidiyet hissinin şirket kültürünün değerli bir kesimi haline geldiğini görmekten memnunluk duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

Great Place to Work araştırmasına stratejik amaçlarımız dahilinde küresel bir platformda güçlü ve gelişime açık alanlarımızı kıyaslamalı olarak görmek hedefiyle katıldık lakin sonuç bundan fazlası oldu. Genç bir şirket olarak araştırmaya katıldığımız birinci yılda bu muvaffakiyete ulaşmamız kurum kültürü inşasında gerçek yolda olduğumuzu göstermesi açısından da kıymetli. Biz TOGG’da alışılmadık bir biçimde örgütleniyoruz. Farkımız, çalışanlarımızın uzmanlığına duyduğumuz itimattan kaynaklanıyor. Merkezi olmayan, otonom çalışabilen, mutabakat kültürüne dayalı kararlar alabilen ve kendi kendini organize eden çevik gruplar oluşturuyoruz. Bizim için kararların şekillenmesinde hiyerarşiden çok argümanların gücü ehemmiyet taşıyor. Çevikliğe mani olabilecek uygulamalara yer vermiyoruz. Bu yüzden klasik hiyerarşik yapı ve unvanlar kullanmıyoruz. Birebir formda yetenekleri de muhakkak misyon tarifleriyle sınırlandırmıyoruz. Herkes, en güçlü olduğu yetkinlik ve çalışma alanlarının yanı sıra bilgisi dahilindeki mevzularla ilgili çalışma, kendini geliştirme ve fotoğrafın bütününü görme fırsatına sahip. Kurduğumuz bu yapının çalışanlarımız tarafından memnuniyetle karşılandığını Great Place to Work Enstitüsü’nden gelen sonuçlarla tescillemiş olduk. Her vakit daha iyiyi hedefleyerek yolumuza devam edeceğiz.”