Birkaç gün evvel, Xiaomi CEO’su ve kurucu ortağı Lei Jun, toplumsal ağ Weibo aracılığıyla MIUI 13‘ün sunumunun giderek yaklaştığını duyurdu. Yeni özelleştirilebilir arayüz katmanı birkaç aydır çok konuşuluyor olsa da, arayüzün son halinin şimdi ne olacağı hala bilinmiyor.

Lakin çok sayıda söylenti ve sızıntı, arayüzün görünümü hakkında net ve kesin bir fikre sahip olmamız için gereksinimimiz olan her şeyi bizlere sağladı. Bu nedenle MIUI 13’ün Xiaomi’nizi büsbütün değiştirecek mümkün yeni arayüzü hakkında bilinen her şeyi anlatıyoruz.

Birçok değişik widget

Yeni özelleştirme katmanı, MIUI 12.5 Enhance Edition‘da gördüğümüz üzere sadece geçmişten gelen yanlışları düzeltmeyi değil, birebir vakitte büsbütün yenilenmiş ve yenilikçi bir manzara sunulabilecek. Çin’den gelen MIUI 13 hakkındaki sızıntılar, arayüze çağdaş ve orijinal widget’ların eklenmesiyle ilgiliydi.

Artık yalnızca günlük aktivite yahut hava durumu widget’larıyla ilgili değil, MIUI 13 bizlere, aygıtın idaresini ve etkileşimini kolaylaştırmak olan çok çeşitli kısa yolları da bu sürümle birlikte sunacak.

Güncellenen başlatıcı

MIUI 13’ün Çin ROM’una yönelik kapalı betasından sızdırılanlara nazaran, özelleştirme katmanının uygulama başlatıcısı olan Mi Launcher‘ın nasıl güncellendiğini de bizlere gösterdi. Artık hem sistem başlatıcı hem de uygulama kasası büsbütün yeni özelliklerle birlikte geliyor.

Başlatıcıyı uygulama kasasıyla birleştirmek, birden çok widget’ın ve kısayolun entegrasyonuna imkan tanıyacak. Tıpkı biçimde, aygıtınızı şahsileştirmek için masaüstü ayarlarından erişebileceğiniz bir widget mağazası da bu sürümle birlikte hayata geçmiş oluyor. Ayrıyeten, hem widget hareketleri hem de masaüstü düzenleyicide yeni animasyonlardan oluşan bir repertuar da mevcut olacak.

Mi başlatıcısının güncellenmesi ile, görünümü iOS aygıtlarının arama motoruna epeyce benzeyen ” yeni bir arama çubuğu ” da ortaya koyuyor.

Yeni minimalist denetim merkezi

Yeni MIUI 13 özelleştirme katmanının muhtemelen sunacağı değişikliklerden bir oburu, geçmiş sürümlerinden çok daha minimalist bir denetim merkezi sunacak olması.

Bu sızıntı Temmuz ayının ortalarında ortaya çıkmıştı ve MIUI 12 ile 12.5’in tıpkı ögelerini koruyan lakin daha kolay bir formda gösterilen bir denetim merkezini ortaya çıkardı.

Bu yeni denetim merkezi biraz iOS gibisi bir görünüme sahip ve öğeleri iki sütun halinde organize ediyor. Ayrıyeten adım sayısı, finansal bakiyeler ve aygıtı kullandığınız mühlet hakkında bilgileri görüntüleyebileceğiniz bir blok da mevcut.

Yeni Akıllı Araç Kutusu kenar çubuğu

Son olarak, MIUI 13’te bulunabilecek yeniliklerden biri de yeni Akıllı Araç Kutusu kenar çubuğu olacak. Bu yeni özellik, Güvenlik uygulamasının bir güncellemesi ile sunulacak. Hali hazırda bu özellik Çin ROM’unda mevcuttur. (ROM farklılığı)

Görünümü ile ilgili olarak, ” Akıllı Araç Kutusu ” Xiaomi Pad 5 uygulama yuvasını ve ayrıyeten MIUI yüzen topu çok andırıyor. Yeni çubuk, en çok kullanılan yahut en son kullanılan uygulamaları gösterebiliyor.

Ek olarak, Akıllı Araç Kutusu pozisyonunuzu ayarlamanıza, otomatik olarak gizlenebilen ve gösterilebilen sabit uygulamaların seçimine de müsaade verir. Şu anda bu özellik sırf Çin’de çalışsa da, MIUI 13’ün Küresel ROM’u ve Avrupa ROM’unun bu yeni özel fonksiyona sahip olma mümkünlüğü çok yüksek.

MIUI 13 hakkında şuana kadar yayınlanan kıymetli özellikleri ele aldık. Fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.