Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım: “İşçilerimizi koruyan minimum fiyat sıkıntısını Türkiye gündeminden çıkaracak bir düzenleme yapacağız” açıklamasının akabinde minimum fiyata gelecek olan artırım varsayımları toplumsal medyada gündem oldu.

Yılın son aylarına girmemizle birlikte minimum fiyatla ilgili ayrıntılar sürat kazanmaya başladı. Taban fiyatın ne kadar olacağı ve uygulanacak artırım oranı tartışma konusu oldu.

Minimum fiyata gelecek olan artırım toplumsal medyada gündem oldu!

2022 yılı içerisinde uygulanacak olan yeni taban fiyata yapılacak olan artırım oranı için beklentiler şimdiden mevcut. Vatandaşa nazaran artırım oranının % 35 ve % 40 ortasında olması bekleniyor. Bu da son 45 yılın en büyük artırım oranı manasına geliyor. Bu durumda Minimum fiyata % 22 oranında bir artırım yapılması bekleniyor. Bu da brüt minimum fiyatı 4.364,50 TL’ye net minimum fiyat ise 3.447,50 liraya çıkaracağı manasına geliyor. Sayılar şimdi kesin değil fakat toplumsal medyadaki beklentiler bu istikamette. 2021 yılında olacak minimum fiyat, yapılan yüzde 21,56’lık artışla brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklanmıştı.,