Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım herkesi ilgilendiren birtakım açıklamalarda bulundu. Yeni yıla yaklaştığımız şu periyotta minimum fiyatın ne olacağı beklenirken Alım, 2022 minimum fiyatının belirlenmesi için birinci resmi görüşmenin 1 Aralık’ta yapılacağını bildirdi. Alım, “Ben görüşmeleri birinci haftada bitirme kararındayım. Olur üzere görüyorum” sözlerine yer verdi. “İlk görüşmede değil de bir hafta içinde, haftanın başında ve sonunda görüşürüz”.

Taban fiyatın ne olacağı son vakitlerde herkesin aklındaki sorulardan biri. Yeni yıla yaklaştığımız bu periyotta artan dolar kurunu da hesaba katarsak insanların beklentisi yüksek diyebiliriz. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, minimum fiyatın tespitine ait aralık ayının sonunu bekleme niyetinde olmadıklarını belirtti. Görünüşe nazaran taban fiyatın ölçüsü beklenenden evvel açıklanacak.

Taban fiyat için tarih verildi!

Alım, “Aralık ayının başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu sefer erken bitirme eğilimindeyiz. Zira taraflarla, toplumsal ortaklarımızla görüşüyoruz. Araştırmamızın birinci bilgileri de onlarla uzlaşabileceğimiz yönünde” açıklamasında bulundu. Alım, “Önce Cumhurbaşkanı’mızla paylaşacağım. Muhtemelen bir sonraki kabinede araştırmanın sonuçlarını takdim ederim” tabirlerine yer verdi.

Birinci resmi görüşme 1 Aralık’ta yapılacak. Buna nazaran Aralık ayı içerisinde yeni minimum ücertin ölçüsü belirli olacaktır. DİSK daha evvel taban fiyat için 5200 TL talep etmişti. Siz minimum fiyatın ölçüsünün ne olması gerektiğini düşünüyorsunuz?