Oppo yahut Xiaomi üzere büyük Çinli akıllı telefon üreticileri, işletim sisteminde sanal RAM özelliğini sunuyor. Bu özellik, aygıtta bulunan RAM bellek ölçüsünü genişletmeye müsaade veriyor.

Pekala bu nasıl oluyor. Sistem dahili depolama alanının bir kısmını ayırıyor ve üstün süratli sanal RAM bellek oluşturuluyor. Performans tıpkı olmuyor ama katiyen kimi durumlarda işe yarayabiliyor! Bilhassa hudutlu ölçüde belleğe sahip aygıtınız varsa bu kusursuz bir tahlil olabilir.

Samsung Sanal RAM Plus Nihayet Geliyor!

Android 12 One UI 4.0 için beta programı Ağustos ayında Güney Kore ve birçok ülkede Galaxy S21 sahipleri için kullanıma sunuldu. Samsung, yazılımın son sürümünün yıl sonunda bütün pazara sürüleceğini de doğruladı.

One UI 4.0‘ın en dikkat çeken en kıymetli özelliklerinden biri inkâr edilemez bir formda Samsung Galaxy aygıtlarında Sanal RAM kullanımı olacak. Samsun buna RAM Plus ismini veriyor.

Bu fonksiyonellik çok kısa bir müddet için, Sanal RAM‘in oluşturulması için dahili depolama alanının bir kısmının kullanılmasına müsaade veriyor. Alışılmış ki bu, 8-12 GB belleğe sahip akıllı telefonlarda o kadar kıymetli olmayabilir. Lakin daha fazla bellek sahibi olmayan aygıtlar için bu haber performansta bir artışa bile neden olabilir.