OLED ekran kesiminin en büyük markalarından biri olan Samsung, katlanabilir ekranlarda yeni bir kilometre taşını geride bıraktı. Huawei’nin Mate X atağına Galaxy Fold cevabı ile katlanabilir akıllı telefonlarda kelam sahibi olmayı planlayan Güney Koreli şirket, artık katlanabilir ve tam olarak 200 bin sefer açılabilir bir OLED ekran geliştirdiğini açıkladı.

Küçük ekranlı OLED ekranların üretiminde pazar önderi olan Güney Koreli teknoloji devi, yeni jenerasyon katlanabilir OLED ekranlarını yeni bir duyuru ile duyurdu. Galaxy Fold ve Galaxy Z Flip serisinden sonra Samsung, bu defa katlanabilir ömrünü artırarak pazara tekrar katlanabilir bir amiral gemisi ile gelmeyi planlıyor OLED ekranı.

Samsung Yeni Ekran Saç Kılı Kalınlığında!

Basın açıklamasında, Samsung tarafından tasarlanan OLED ekranın, 100 sefer katlandığı ve açıldığı çok günlük kullanımda bile yaklaşık 5 yıllık bir ömre sahip olacağı belirtiliyor. Bununla birlikte, ekran yalnızca bir saçın kalınlığında olan UTG olarak da isimlendirilen bir cam muhafaza ile birlikte gelecek. UTC ismi verilen bu ince cam, hem kıvrımın ömrünü uzatıyor hem de aygıtı dış etkenlerden koruyor.

Samsung tarafından vurgulanan bir başka mevzu ise katlanabilir ekranın bükülme yarıçapı. Yeni kuşak katlanabilir OLED ekran 1,4 mm katlama yarıçapına sahip, böylelikle katlama sırasındaki basıncı azaltıyor ve üretim maliyetlerini düşürüyor. Samsung’un yaklaşan takvimine baktığımızda, ekranı kullanabilen yeni jenerasyon katlanabilir akıllı telefonların piyasaya sürülecek birinci eserler olduğunu söyleyebiliriz.