Rekabet Kurumu internet sitesinde bir açıklamaya yer verdi. Buna nazaran kurum, sahibinden.com‘a soruşturma başlattı. Soruşturmanın sebebi ise Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ’nin çevrim içi platform hizmetleri bakımından data taşımayı engellemesi ve öbür yollarla hakim durumunu berbata kullanıp kullanmadığının tespitinin yapılması.

Sahibinden hakkında soruşturma başlatıldı!

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan açıklama şöyle: “Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ hakkında soruşturma açıldı. Yürütülmekte olan bir önaraştırmada elde edilen bilgi, doküman ve yapılan tespitleri 30.09.2021 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Konseyi, bulguları önemli ve kâfi bularak, çevrim içi platform hizmetleri bakımından data taşımanın engellenmesi ve başka yollarla 4054 sayılı Kanun’un 6. hususunun ihlal edilip edilmediğinin tespitine ait Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ hakkında 21-46/655-M sayılı karar ile re’sen soruşturma açılmasına karar verdi.”

Sahibinden tarafında ise şimdi hususla ilgili bir açıklama gelmedi. Son devirlerde kelam konusu site üzerinde farklı fiyatlarla farklı eserlerin satılması kullanıcıların dikkatini çekiyordu. Bilhassa araba piyasasında herkes istediği fiyatı belirliyordu diyebiliriz. Soruşturma sonucunda ne karar çıkacağı aşikâr değil. Şimdilik şirket tarafından bir savunma da gelmedi. Lakin denetlemeler başlamış durumda. Siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Sahibinden.com hakkında bir soruşturma açılması sizce ne formda sonuçlanır?