Metaverse teknolojisi çok uzakta görünmüyor olabilir. 21.yüzyılın en farklı teknolojisi olarak dikkat çeken bu cihan, birden fazla yazılım devinin de dikkatini çekmeyi başardı. Yazılım firmalarının haricinde kimi kentlerde bu dünyaya ayak uydurma niyetindeler.

Dünyanın birinci ” Metaverse ” kenti

İşte bu kentlerden birisi Güney Kore’nin başşehri Seul. Geleceğin toplumsal medyası olarak da nitelendirilen ” Metaverse ” çağı, kimi kentlerin iştirakiyle süratle büyüyecek. Bu manada Metaverse dünyasına adım atacak Güney Kore’nin başşehri Seul oldu. Belediye hizmetleri için kullanılacağı açıklanan bu platformun 2022 yılının sonu prestijiyle çalışmaya başlaması düşünülüyor.

Güney Kore’nin başşehri Seul, ” Metaverse ” dünyasına adım atacağını açıklamasının akabinde Metaverse dünyasının birinci kenti olarak tarihe geçti.

Seul lokal idaresinden duyurulan plan çerçevesinde, kentte yaşayan beşerler sanal gerçeklik gözlüklerini takarak müze çeşitlerinden tutun belediye idaresi ile bağlantıya geçmeye kadar birçok şeyi gerçekleştirebilme imkanına sahip olacaklar.

3,3 milyon dolara mal olması düşünülen yatırım ile Seul idaresinin, kent sakinleri ile Belediye Lideri Oh Se-hoon ortasındaki bağlantısı kuvvetlendirmesi planlanıyor. Belediyenin 10 yıllık planlarında yer verdiği bu çalışmaya nazaran kentin global rekabet gücünün de artırılması kelam konusu.

Seul Belediyesi, yapacakları Metaverse platformunun 2022 yılının sonu prestijiyle faal olması beklenirken, 2026 yılında platformun tam olarak faaliyete geçeceğini duyurdu.

Belediye Liderinin sanal ofisinin yanı sıra çeşitli dallarda hizmet veren kuruluşlar da dahil olmak üzere kamu hizmetlerine mesken sahipliği yapacak olan Metaverse projesinin imaline Aralık ayında başlanacak. Ayrıyeten 2023’te Seul de sanal kamu hizmetleri için “Metaverse 120 Center“ın açılacağı da bildirildi.