Porsche tarafından geliştirilen yeni sistem, arızaları oluşmadan evvel varsayım etmenizi sağlayacak. Bu yalnızca vakit kazanmakla kalmayacak, birebir vakitte şoförleri seyahatler sırasında beklenmedik arızalardan da koruyabilecek. Bu teknoloji ile her kullanıcı bir sorun oluşmadan evvel bakım zamanlayabilecek.

Eşsiz gelişme, muhakkak sürüş şekline ve aracın aşınma derecesine bağlı olarak, servis önermek için birden fazla sensörün bir kombinasyonunu tahlil edecek. Örneğin, sistemli off-road sürüşü süspansiyon tamirlerinin olağandan daha erken gerekli olmasına neden olabileceği için bunun için sürücüyü uyaracak.

Porsche Dijital İkiz Projesi Nedir!

Porsche arabaları arızaları oluşmadan evvel iddia edebilecek. Yeni sistemin lansmanının en erken 2022’de yapılması planlanıyor ve saha testleri devam ediyor. Taycan sahiplerinin yaklaşık yarısı, elektrikli bir arabanın hava süspansiyonunun durumunu anonim olarak tahlil ederek sistemin testinde yer alıyor. Makul eşikler aşıldığında, şoförün bir servis istasyonunu ziyaret etmesi gerekebileceği hatırlatılacak.

Bu türlü bir sistemin yaygın olarak tanıtılması, araba üreticilerinin sabit bakım programlarından vazgeçmelerini sağlayacak. Porshe, araç kusursuz çalıştığında bile algoritmaların faydalı olacağını sav ediyor.

Arabanın teknik durumunun dijital bir kaydının varlığı, ikinci el bir arabanın tam satış fiyatını hesaplamanıza da müsaade verecek ve alıcılar aracın teknik durumunun şeffaf ve bağımsız tahlilini alabilecekler. Dijital İkiz projesi tıpkı zamanca ikinci elde de aracınızın net bedelinin kesin bir halde belirlenmesinde değerli bir rol oynayacak.