Facebook’un Metaverse duyurusunun akabinde bir duyuru da Nike’dan geldi. Giysi devi metaverse için birinci adımlarını attı. Oregon merkezli şirket, bu hafta sanal Nike markalı spor ayakkabı ve giysi yapma ve satma niyetini belirten birkaç yeni ticari marka müracaatında bulundu.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne nazaran Nike, markanın ünlü sloganı “Just Do It” ve swoosh logosu olan “Nike” için 27 Ekim’de müracaatta bulundu. Sonraki gün, “Air Jordan” ve “Jumpman” logoları için iki müracaat daha yapıldı. Toplamda yedi farklı müracaatta bulunuldu. Ticari marka avukatı Josh Gerben, “Nike bu yeni devir için ticari markalarını koruyor” açıklamasında bulundu.

Nike metaverse eserlerini hazırlamaya başladı! Yeni bir dünya nizamı mi geliyor?

Şirket, gelecek planları hakkında yorum yapma talebine çabucak karşılık vermedi. Ticari marka taleplerine ek olarak, Nike ayrıyeten bu alanda işçi arıyor. Nike iş aramalarına nazaran, şirket kısa mühlet evvel sanal bir ayakkabı dizayncısı ve öteki sanal tasarım rolleri için ilanlar yayınladı. 23 Ekim’de yayınlanan iş listelerinde, “Bu rol, Nike’da dijital ve sanal ihtilali ateşlemeye odaklanan bir grup olan Dijital Eser Oluşturma kümesinde yer alıyor.”

“Şirketin ana ticari markaları için yeni müracaatlar yapılıyor, sanal giysi, şapka, ayakkabı, çevrimiçi ve sanal dünyalarda satışa çıkacak ayakkabılar satışa çıkacak.” Ticari markalarını metaverse cihanında denetlemek isteyen şirketlerin, sırf sanal eserler için kayıtlara sahip olması gerekecek. Nike da bu mevzuda şimdiden adımlarını atıyor.

Nike sanal dünyaya hazırlanırken, fizikî dünyası son vakitlerde tedarik zinciri sıkıntılarından etkilendi. 23 Eylül’deki en son yarar raporunda şirket, Vietnam’da daha uzun nakliye mühletleri, işgücü zahmeti ve uzun periyodik üretim kesintilerini hesaba katarak 2022 mali beklentilerini düşürdü. Nike payları bugüne kadar %18 artarak piyasa kıymetini 265 milyar doların üzerine çıkardı.