Xiaomi, Güvenlik uygulaması ek özelliklere kavuşuyor. Elbet MIUI ile etkileşim halini büsbütün değiştirecek değerli bir yenilik geliyor. Akıllı Araç Kutusu, bize en çok kullandığımız uygulamaları gösteren, epeyce yetenekli bir özellik olarak çıkacak.

Bize bu yeni uygulama kutusunun neye benzediğini ve özelleştirme seçeneklerinin neler olduğunu görebileceğimiz çeşitli fotoğrafları XIAOMIUI açıklıyor.

Yeni MIUI Akıllı Araç Kutusu

Detaylı olarak bu yeni yan menü, Güvenlik uygulamasından V5.6.9.211028.0.1 güncellemesiyle MIUI’ye geliyor. Bu hoş özellik şimdilik her zamanki üzere, sırf MIUI Çin ROM’unda kullanılabiliyor.

Aşağıda gördüğümüz üzere, bu yeni yan menü yahut uygulama kutusu, en son yahut en sık kullanılan uygulamaları içeren Xiaomi Pad 5’te de bulabileceğimiz uygulama yuvasına çok benzeyen bir dizaynla geliyor.

Ek olarak, bizlere kısmen MIUI’nin yüzen topunu hatırlatan bu yeni menü, son derece özelleştirilebilir olarak sunuluyor. Otomatik olarak gizlememize, pozisyonu ayarlamamıza yahut görüntülenecek uygulamaların bir kısmını seçmemize müsaade veriyor.

Bu yeni Akıllı Araç Kutusu sayesinde uygulama çekmecesine veda edebilirsiniz. Muhtemelen yüklediğiniz on uygulamadan sırf iki yahut üçünü sık sık kullanan birisi iseniz bu özellik işinize çok yarayacaktır. Çok uygulama kullananlar içinde pratik olacak.

Sahiden hoş bir özellik lakin şu anda bu yenilik sadece MIUI Çin ROM’u için mevcut. Muhtemelen MIUI 13 ile birlikte Global ve Avrupa ROM’unda bütün kullanıcılara ulaştırılacaktır.

ROM farklılıklarının azalması firma için avantajlı olacaktır. Çin’deki kullanıcılara sunulan bir kadro özellikler şuanda Küresel ROM kullanıcıları için mevcut değiller. Bu türlü olmasının tek nedeni ROM farklılığı. Çin’de kullanılan tıpkı telefonda birtakım özellikler varken, Küresel pazardaki tıpkı aygıt için bu özellikler maalesef sunulmuyor.