Metaverse cihan her geçen gün daha “gerçek” bir hal alıyor. Mark Zuckerberg’in, şirketi Meta, Metaverse cihanında dokunma hissini sağlayacak olan eldiveni tanıttı. Kullanıcılar bu eldiven sayesinde metaverse cihanda sanal objeler ile gerçek dokunma hissi elde edebilecek.

Metaverse cihanı son süratle kurulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Güney Kore birinci metaverse kentlerini duyurmuştu. Öteki bir ülke de birinci metaverse büyükelçiliğini kurarak gündeme gelmişti. Artık yeni gelişmelerle bu cihan “gerçeklik” kazanıyor.

Metaverse cihana dokunma hissi de eklendi!

Geçtiğimiz haftalarda Facebook ismini değiştirerek Meta ismiyle karşımıza çıkmıştı. Artık şirket CEO’su Mark Zuckerberg, sanal objelere dokunmaya imkan sağlayan yeni dokunsal eldivenini tanttı. Bilim kurgu sinemalarından sıçramış üzere görünen eldivenler dokunma hissini yaratmak için tasarlanmış yüzlerce küçük motor kullanıyor.

Meta’nın resmi açıklamasına nazaran eldivenin gayesi “metaverse’e dokunmak“. Meta, “Sanal dünyada gerçek dünyadaki kadar hünerli olamayız” dese de bu durum gelecekte yüksek ihtimalle değişecek. Gelişen teknoloji sayesinde metaverse kainatı ile gerçek hayat ortasındaki farkı anlamak güç olabilir.

Meta “Ultra gerçekçi 3D avatarla sanal bir 3D bulmaca üzerinde çalıştığınızı hayal edin. Masadan sanal bir yapboz modülü aldığınızda, parmaklarınızın hareketini otomatik olarak durdurur ve elinizde olduğunu hissedersiniz. Parçayı daha yakından incelemek için tutarken kenarlarının sertliğini ve yüzeyinin pürüzsüzlüğünü hissediyorsunuz, akabinde yerine oturttuğunuzda tatmin edici bir çıtırtı geliyor.” sözlerine yer verdi.