Dünya genelinde bisiklet ile kurye dağıtımı epey yaygınlaştı. Bu akıma uyan yeni isim de McDonalds olacak. Türkiye’de bir birinci olarak sistem toplumsal medyada da gündeme oturdu. McDonald’s Türkiye CEO’su Oğuz Uçanlar, Türkiye’deki birinci bisikletli kuryenin fotoğrafını Linkedin’de paylaştı.

Bu yenilik kimileri tarafından yeterli karşılansa da kimileri tarafından ise hiç beğenilmedi. En az 8 saat pedal çevirecek olan kuryenin üzerinden “emek sömürüsü” tartışması başladı.

McDonalds Türkiye, kuryeleri için tartışmalı bir karara imza attı

Paket servis yapan kuryeler motor ve yakıt maliyetinden kaçınmak için bisiklet sistemine yönelebiliyor. Bu hem çevreci bir hareket olsa da birebir vakitte kuryeler için azap haline de gelebiliyor. İklim dostu bir yaklaşım olduğu hakikat lakin kuryenin saatlerce pedal çevireceği gerçeğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

McDonalds Türkiye’nin kuryeleri için bu kararı vermesinin akabinde emek sömürüsü tartışmaları da başladı. Kullanıcılar “İstanbul üzere inişli çıkışlı, gerçek düzgün bisiklet yolu olmayan bir kentte kuryeye vitessiz düz bisiklet verip çantasını da sırtına asmak kendilerince nasıl pr yapılacak kadar başarılı bir uygulama olarak görülüyor enteresan nitekim. Muhtemelen minimum fiyat civarına günde 8 saat pedal çevirecek bayan çalışan. En azından elektrikli bisiklet verip çantayı da bisiklete koysalardı da tebrik etseydik. Bu halde motor maliyetinden kısıp çalışanların fizikî gücünü sömürmek üzere durmuş.” yorumlarında bulundu.

Bisiklet ile siparişlerin daha da geç geleceğini savunanlar da mevcut. Siz bu hususla ilgili ne düşünüyorsunuz?