Günlük konuşmalarımızda emoji kullanmadan kendimizi yeteri kadar tabir edemediğimizi düşünüyoruz. Kullanılan her sözün bir manası ve temsil ettiği bir his durumu var.

Unicode Consortiyum, kar gayesi elde etmeyen bir kuruluş, günlük hayatımızda kullandığımız emojileri araştırdı ve bu bağlamda en tanınan tabirler ile en sevilmeyen sözleri belirledi.

Kuruluş, nüfusun yüzde 92’sinin emoji kullandığını söylüyor. Yapılan araştırmada, mevcut tüm emojiler ortasında 2021’de en çok kullanılan emojinin son yıllarda yaşadığımız sıkıntı günlere karşın “sevinç gözyaşı” emojisi olduğu söyledi.

İkinci ila onuncu sırada yer alan başka emojiler ise kırmızı kalp, yerde yuvarlanan gülme, başparmak üste, yüksek sesle ağlayan yüz, eli kolu bağlı, öpücük üfleyen yüz, kalpli gülen yüz, kalp gözlü gülen yüz ve gülen yüz oldu.

En az tanınan olan alt kategori ise bayrak emojileri. 258 adet bayrak emojisi var ve bu sayı emoji dünyasının en büyük koleksiyonunu söz ediyor. Bu kadar fazla bayrak emojisi olmasına karşın en az kullanılan emoji bayrak emojisi.