İstanbul Havalimanı Avrupa’nın en yeterli havalimanı seçilerek mükafatlar aldı. Memleketler arası Havalimanları Kurulu (ACI) tarafından düzenlenen “17th ACI Europe Awards” ödüllerinde İstanbul Havalimanı, “Avrupa’nın En Yeterli Havalimanı” ve “Erişebilir Havalimanı” mükafatlarına layık görüldü.

İstanbul Havalimanı’nın pandemi için aldığı tedbirler de ayrıyeten takdirle karşılandı. İstanbul Havalimanı bu mükafatları kazanarak bir muvaffakiyete daha imza atmış oldu.

İstanbul Havalimanı “Avrupa’nın En İyisi” mükafatını aldı

Mükafatlar, İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen ACI Europe Yıllık Kongresi & Genel Şurası kapsamında 26 Ekim’de düzenlenen merasim ile İGA Havalimanı İşletmesi CEO’su Kadri Samsunlu’ya takdim edildi.

Kadri Samsunlu 2050 yılına kadar tüm operasyonlarda net sıfır emisyon planladıklarını belirtti. Bu vazifesi müddetince; “ACI’ın Türk havacılık bölümü ile her seviyedeki alakasını güçlendirmenin ve seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesinin öncelikli amaçları ortasında olduğunu” söz etti.

Samsunlu: “Pandemi başladığında, birinci yılında günde 200 bin yolcuya hizmet verme kapasitesine ulaşabilmiş, yoluna süratle devam eden bir havalimanıydık. Uçuşların yapılamadığı, yalnızca kargo uçuşları ve tahliye operasyonlarının devam ettiği bir periyotta, “ne yapalım, koşullar bu” demedik; yerimizde durmadık. Yolcularımızı daha sağlıklı ve inançlı bir formda karşılayabilmenin, çalışanlarımıza inançlı iş ortam sunabilmenin yollarını aradık. İnsanlara eski uçuş alışkanlıklarını geri kazandırmak için öncü çalışmalara imza attık, inanç inşa ettik. Önümüzdeki süreçte “Erişilebilir Rota” hizmet kapsamımızı genişletmeyi, farklı mani kümeleriyle havalimanı tecrübe çalışmalarımıza devam ederek hizmetlerimizde mükemmelleşmeyi ve daha erişilebilir bir dünya için hayata geçirdiğimiz uygulamaların yayılımına öncülük etmeyi hedefliyoruz. “Avrupa’nın En Yeterli Havalimanı” ve “Erişilebilir Havalimanı” mükafatlarını almanın ve bu haklı gururu tüm grubumuzla paylaşmanın gururunu yaşıyoruz. Mükafatlar motivasyonumuzu güçlendirirken, bölüme ilham veren kaç çalışmalar hayata geçirmemize katkı sunacak” diye konuştu.

ACI Europe Genel Yöneticisi Olivier Jankovec: “Sektörümüzün içinde bulunduğu bu harikulâde kuvvetli süreç boyunca İstanbul Havalimanı, yatırımlara ve altyapı çalışmalarına odaklanarak harikulade bir dayanıklılık gücü göstermiştir. Hem En Uygun Havalimanı Mükafatı hem de Erişilebilir Havalimanı Mükafatı olmak üzere sadece bir değil, iki farklı ödül kazanmış olmaları, yolcularına gösterdikleri üstün ilgiyi sürdürürken işletmeleri ve toplumları için uzun vadedeki amaçlarından şaşmadıklarının bir ispatıdır. İkili muvaffakiyetlerini kutlamalarına tanıklık edebilmekten dolayı büyük memnunluk duyuyorum. Bu yenilikçi ve heyecan verici havalimanının gelecekte neler yapacağını görmek için sabırsızlanıyorum.” sözlerine yer verdi.