Futbol maçlarını internet üzerinden izleyen insanların sayısı epeyce fazla. Fakat maçlara online platformlardan erişen insanları üzecek bir gelişme yaşandı. Yeni gelişmeye nazaran ücretsiz ya da çok düşük fiyatlarla internet platformları üzerinden izleyicilere maçları sunan korsan uygulamalara dur denecek. Bu usul uygulama ve sitelerin tespiti için TFF bünyesinde yeni ünitelerin kurulmasına karar verildi.

Türkiye Cumhuriyeti hudutları içindeki futbol karşılaşmalarını internet üzerinden fiyatsız ya da düşük fiyatlarla sunan platformlara yönelik inceleme başlatılıyor. Hukuka muhalif olarak kullanıma sunulan bu siteler için internet trafiği bant genişliği yüzde 90 oranına kadar daraltılacak ya da bu sitelerin korsan yayınına erişim mahzuru gelecek.

İnternetten kaçak maç izleyenlere makûs haber!

TBMM’ye bahisle ilgili yasa sunulmuş durumda. Korsan yayınlara erişim mahzuru getirilemezse de internet sitesinin tümüne yönelik erişim pürüzü uygulaması yapılacak. Bant daraltma ya da erişim pürüzüne karar verme konusunda yetkili olan taraf ise TFF Lideri olacak.

Mani yalnızca Türkiye içerisindeki maçlarla hudutlu kalmıyor. Yurt dışı maçları da bu uygulamaya dahil edilecek. Hukuka ters olarak yapılan bu yayınlar tespit edildiğinde TFF Lideri yayın durdurma hakkına sahip olacak. TFF, yurt dışından gelen bu tıp müracaatlarda, yayın hakkına ait mukavelenin ibraz edilmesini isteyecek. Siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirmeyi unutmayın.