Son günlerin en çok konuşulan konusu hiç kuşkusuz dolar kurunun yükselişi. Aslında bundan daha olağan bir şey yok, zira yediğimiz ekmekten oturduğumuz meskene kadar her şeyin fiyatı, dolar ile teğe bir alakalı. Dolar kurunun artması demek aklımıza gelen bütün tüketim eserlerinin fiyatının da artması demek. Tabi bunlardan birisi, tahminen de birçok insan için de en değerlisi de, arabalar.

Araba fiyatlarında son devirlerde daima üst giden bir fiyat siyaseti izliyoruz. Ne enteresandır ki dolar kuru yükseldiği vakit artan, lakin düştüğü vakit fiyatı sabit kalan sıfır araba piyasasının bu son kur artışlarını fiyatlarına yansıtmayacağını düşünmek fazla optimistlik olacaktır. Pekala bu durum fiyatlara ne ölçüde yansıyacak?

İkinci el piyasasında çanlar çalmaya başladı!

Bu hususa ait piyasanın önde gelen isimlerinin yaptığı ortak yorum, Ağustos ayında hükümet tarafından ÖTV matrahlarında yapılan güncellemenin artık gelinen noktada anlamsız bir hale geldiği ve en alt baremden bir araba bulmanın yeni artırımlardan sonra imkansıza yakın olacağı halinde. Bunun manası, şu an bildiğiniz üzere ötvde en alt dilim %50, bu dilimin bir üstü ise %80. Yani %50 dilimini aşan her aracın fiyatı %80’den vergilendiriliyor. En uygun fiyatlı araçta ise bu 45.000-TL kadar fark yaratacak demektir.

Daha üst dilimin hududundaki araçlar içinse durum daha da vahim. Yeni bir ÖTV müdahalesinin gelmemesi halinde, 2022 yılının Şubat ayına kadar sıfır araçlardaki bu fiyat artışları yüzünden ikinci el araçların fiyatları da %30-%35 civarında artış gösterebilir.