Güney Kore, ülkenin uzaydaki amaçlarını hızlandıran birinci yerli roketini fırlattı. Nuri olarak bilinen Kore Uydu Fırlatma Aracı II, Seul’ün yaklaşık 500 km (310 mil) güneyindeki Goheung’dan havalandı. Lider Moon Jae-in, aracın tam uçuş dizisini tamamladığını lakin yörüngeye yapay bir uydu yerleştirme maksadında başarısız olduğunu söyledi.

Bu tıp fırlatmalar bir uzay programı için çok kıymetli, fakat potansiyel olarak askeri uygulamaları da olabilir. Güney Kore, son vakitlerde yeni silahları test eden Kuzey Kore ile bir silahlanma yarışına kilitlendi. Kuzey Kore, 2012’de yörüngeye bir uydu yerleştirmişti.

Güney Kore birinci yerli uzay roketi Nuri’yi fırlattı!

Nuri’nin geliştirilmesi Güney Kore’ye tahminen 2 trilyon won’a (1.23 milyar sterlin yahut 1.6 milyar dolar) mal oldu. Nuri, 200 ton tartısında ve 47,2 metre uzunluğunda, altı sıvı yakıtlı motorla donatıldı. Reuters haber ajansının bildirdiğine nazaran, Lider Moon, yaptığı yorumlarda, fırlatmanın maksatlarına ulaşmadığını kabul etti: “Tam olarak amaç yörüngeye fırlatabilmemiz çok uzun sürmez.” tabirlerine yer verildi.

Fırlatmayı denetleyen Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü’ne nazaran Güney Kore, güvenilirliği artırmak için 2027 yılına kadar Nuri’nin dört lansmanını daha gerçekleştirmeyi planlıyor. Güney Kore, teknolojik bir güç merkezi olarak görülse de, uzay araştırmalarının geliştirilmesinde öteki ülkelerin gerisinde kaldı. Güney Kore, 2030 yılına kadar aya bir sonda göndermeyi hedefliyor.