Foxconn, iPhone üretiminde Apple’ın en büyük tedarikçisidir. Fakat artık, The Wall Street Journal’da bildirildiği üzere, çip zahmetinin 2022’nin sonuna kadar sürmesini bekliyorlar. iPhone için önümüzdeki on iki ay içinde neler beklenebileceğine dair bir ön bilgi ise yüksek talep esnasında üretimin sert vurulacağı.

iPhone için yüksek talep, düşük arz

Firmadan yapılan açıklamada:

“DIŞ KAYNAKLI ELEKTRONİK ÜRETİCİSİ FOXCONN, SANAYİNİN KARŞI KARŞIYA OLDUĞU BİLEŞEN EZALARINA ATIFTA BULUNARAK EKİM-ARALIK GELİRLERİNİN DÜŞMESİNİ BEKLEDİĞİNİ SÖYLEDİ.”

Yeni iPhone’ların piyasaya sürülmesi ve gelecek olan modeller bu ıstırap ile karşılaşabilirler. Şuanda piyasada yeni olan iPhone 13 serisi, daha sonra Noel kampanyasıyla birlikte yüksek taleb görebilir. Bu yazımızın yazıldığı sırada iPhone 13 ve iPhone 13 Pro stoğu global manada azdı. Birtakım modeller çabucak bulunabilirken, öbürleri ay sonunda yahut Aralık başında lakin gönderime sunuluyor.

Durum Apple için büsbütün olağandışı. Geçmişte, en çok beklenen sürümleri, süratli bir biçimde çözülmesi için sadece birkaç haftalık teslimatta gecikmelere maruz kalırken, şuandaki yaşanan çip problemi nedeniyle artık bu teslimatlar daha da gecikebilir. Şimdilik bu gecikmeler uzayacak, yakın vakitte ne vakit bu badirenin biteceğinin bir son belirtisi yok.

Öbür tüketici elektroniği şirketleri üzere Cupertino merkezli Apple da global bileşen derdiyle karşı karşıya kalıyor. Tim Cook, üç aylık sonuçların son sunumunda, lojistik sıkıntıların esasen ciroda 6.000 milyon dolar daha az olduğunu da açıklamıştı. Bu demek oluyor ki Apple geçmişe göre daha az lojistik sevkiyat yapmış ve ciroda yaşanan 6.000 milyon dolarlık azalma buna işaret ediyor.