Facebook en değerli özelliklerinden birinin fişini çekiyor. Şirket yüz tanıma özelliğini kaldırdığını duyurdu. Sebebi ise kullanıcılar tarafından artan kaygı ve baskılar.

Yüz tanıma özelliği Facebook’un uzun müddettir kullandığı en kıymetli özelliklerden biridydi. Şirket artık bu sistemi kaldıracağını ve tüm dataları sileceğini duyurdu.

Facebook yüz tanıma özelliğinin fişini çekti

Şirketin Yapay Zekadan Sorumlu Lider Yardımcısı Jerome Pesenti yaptığı bir açıklamada hususla ilgili ayrıntıları paylaştı. Facebook son periyotlarda önemli değişikliklere gitti. CEO Mark Zuckerberg 28 Ekim günü yaptığı Connect 2021 etkinliğinde şirketin çatı isminin değişip Meta olacağını duyurmuştu. Yeni isimle birlikte şirket vizyonunda da kimi değişikliklere gidiyor. Meta artık Facebook‘ta bulunan yüz tanıma sistemini büsbütün kapatacağını duyurdu.

Özellik artık kullanılamayacak. Bununla birlikte ayrıyeten şirket, hali hazırda kayıtlı olan 1 milyardan fazla yüz tanıma şablonunu da tüm sistemlerden sileceğini duyurdu. Şirket alınan bu kararın, kullanıcıların artan kaygısına dayandığını söyledi.

Facebook, yüz tanıma özelliği yüzünden 2020 yılında 650 milyon dolarlık davayla boğuştu. Bir çok ülkede yüz tanıma sistemiyle ilgili sorunlar yaşanıyordu. Şirket artık bu sorunlara bir son vermeye karar vermiş görünüyor. Meta bu bahiste yalnız değil. Amazon da misal bir sistemine kimi sınırlamalar getirdi. Siz yüz tanıma özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Kullandığınız bir özellik miydi? Yorumlarda bize bildirmeyi unutmayın.