Facebook toplumsal medya uygulamaları ortasında eskisi kadar tanınan olmasa da hala yerini koruyor diyebiliriz. Değişen dünyaya ahenk sağlayan uygulama artık yeni bir hizmetle daha karşımıza çıkıyor. Yakın vakitte sıkıntı günler geçiren Facebook prestijini düzeltmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde eski bir çalışanın gençler üzerindeki tesirini deşifre eden bir çalışanla uğraşan Facebook bir de uzun vadeli çöküntüler ile uğraştı. Bu kapsamda bünyesinde iyileştirmelere giden uygulama kripto para cüzdanı uygulaması için kolları sıvadı.

Facebook kripto para cüzdanı uygulamasını sundu

Şirket iki yıl evvel duyurduğu Novi’yi artık kullanıma sokuyor. Facebook yeni uygulamasıyla kullanıcıların kripto paralarını inançta tutup kolay transfer edebilmelerini amaçlıyor. Uygulama şu anda test etabında. Sorunsuz bir biçimde kullanılması durumunda geniş çaplı bir sürümle herkese ulaşacaktır.

Facebook hali hazırda uzun yıllardır kripto para üzerinde birtakım çalışmalar yapıyordu. Şirket 2019 yılında Libra ismiyle birinci kripto projesini duyurmuştu. Tüm yasal kaygılar sebebiyle Libra uygulamasını hayata geçiremeyen şirket artık farklı adımlarla kripto para süreçlerine devam ediyor.

Kendi kripto para cüzdanı üzerinde de çalışma yapan Facebook, Libra’nın ismini Diem olarak değiştirdi. Ayrıyeten Calibra isimli dijital cüzdanı da duyurdu. Akabinde Calibra’nın ismi yeniden güncellendi. Yeni hizmet artık Novi olarak isimlendiriliyor. Novi artık birinci olarak 2 ülkede sunulmaya başlandı. Kripto para cüzdanı birinci olarak ABD ve Guatemala’da test sürecine başlatıldı. Novi’nin resmi Twitter hesabında “Gecikmelere ve fiyatlara ‘güle güle’, şu anda Guatemala ve ABD’nin büyük kısmında App Store ve Google Play’de kullanıma sunulan Novi’ye ‘merhaba’ deyin.” sözlerine yer verildi.