Mark Zuckerberg perşembe günü, resmi olarak Facebook‘un yeni ana şirketi olan Meta‘nın CEO’su ve lideri oldu. Tekrar markalaşma adımı olarak görünen proje, toplumsal medya devini Zuckerberg‘in internetin geleceği olarak gördüğünü ve tamamiyle metaverse ile ilgili olduğunu açıkladı.

Zuckerberg her şeyin denetimini elinde tutuyor. Esaslı değişimle alakalı olarak CEO bir röportajında, Google‘ın 2015 yılında Alphabet isimli bir holdingin modülü olduğu vakit ayrılan kurucularının bilakis, en âlâ işi bırakma üzere bir planı olmadığını söyledi.

Mark Zuckerberg “BENCE TEMELDE BİR ŞİRKET OLARAK FACEBOOK’TAN BİRİNCİ EVVEL METAVERSE OLMAYA GEÇİYORUZ”

Proje, şirket içinde halihazırda gerçekleşmiş olan bir değişimi tanımakla ilgili. Zuckerberg, Snow Crash ve Ready Player One üzere bilimkurgu romanlarının sayfalarından alınan geniş, sürükleyici bir internet vizyonu olan metaverse‘yi inşa etmek için milyarlarca dolar – sadece bu yıl en az 10 milyar dolar – harcadı.

Mark Zuckerberg, “Sanırım bir şirket olarak Facebook olmaktan, evvel metaverse olmaya geçiyoruz” dedi. Detaylar az olsa da, şirketin tüm toplumsal uygulamalarını, Oculus Quest başlığını, Portal’ı ve gelecekteki aygıtları kapsayan birleşik bir hesap sistemini tanıtılacak. Bu, Quest‘i kullanmak için bir Facebook hesabına gereksiniminiz olmayacağı manasına da geliyor.

Zuckerberg tarafından bugün şirketin yıllık Connect konferansında duyurulan Meta‘nın tekrar markalaşması, altı aydan biraz daha uzun bir mühlet gizlice resmen başlamıştı. Projenin kapalılığıyla alakalı çalışanlar ile başka kapalılık mutabakatları imzalamak zorunda kaldıklarını belirten Zuckerberg, 2012 ve 2014 yıllarında Instagram ve WhatsApp‘ı satın aldığından beri şirketin markasını değiştirmeyi düşündüğünü, fakat bu yılın başlarında değişiklik yapma vaktinin geldiğini fark ettiğini söyledi.

Facebook şuan için gerçek manada esaslı bir değişikliğe gitmiş oldu. Ready Player One sinemasını izleyenler, sinemada yer alan teknolojinin bir gün Facebook’un adımı ile gerçek hayata geçebileceğini unutmamalı.

Şirketin şuanda sanal gerçeklik gözlüğü olduğunu biliyoruz. Bu büyük değişimle birlikte sanal gerçeklik teknolojisi ilerleyen vakitlerde çok büyük kıymete sahip olacaktır.